Ostnica Jana [historia i autorzy]

Ostnica Jana (Stipa joannis Čelak.) – gatunek wieloletniej trawy z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Klasyfikowany czasem w randze podgatunku gatunku zbiorowego jako Stipa pennata subsp. joannis. Według najnowszych badan taksonomicznych Stipa joannis jest synonimem taksonomicznym (heterotypowym) podgatunku Stipa pennata subsp. pennata.

Morfologia

Pokrój
Osiąga wysokość do 1 m, tworzy gęste kępy.
Liście
Wąskie, typowe dla traw, gładkie.
Kwiaty
Zebrane w wiechowate, okazałe kwiatostany, z plewkami zaopatrzonymi w bardzo długie, spiralnie skręcone, niezwykle dekoracyjne ości, od których pochodzi nazwa rodzajowa. Kwitnie w maju i czerwcu.

Biologia i ekologia

Bylina, hemikryptofit. Gatunek charakterystyczny muraw kserotermicznych z rzędu Festucetalia valesiacae.

Zagrożenia i ochrona

Roślina ta jest składnikiem ginącej w Polsce i rzadkiej roślinności stepowej. Rośnie na słonecznych i suchych zboczach, tylko w nielicznych miejscach w Polsce, gdzie znajduje się pod ścisłą ochroną.

Kategorie zagrożenia gatunku:

  • Kategoria zagrożenia w Polsce według Czerwonej listy roślin i grzybów Polski (2006): V (narażony na wymarcie).
  • Kategoria zagrożenia w Polsce według Polskiej Czerwonej Księgi Roślin: VU (narażony na wymarcie).

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu