Omagh [historia i autorzy]

Omagh (irl. An Ómaigh) – miasto w Irlandii Północnej, stolica i największe miasto hrabstwa Tyrone. Zamieszkuje je około 20 tys. mieszkańców. Miasto leży nad rzeką Strule.

Historia

Nazwa Omagh pochodzi od irlandzkiej nazwy Óghmaigh (ang. the virgin plain). Około 792 roku został tu wybudowany klasztor franciszkanów. Miasto zostało założone w 1610 roku i służyło jako schronienie dla uciekinierów rebelii z 1641 roku. W 1689 roku, w tym samym co bitwa nad Boyne, do Omagh przybył Jakub II Stuart, w drodze do Derry, po czym zwolennicy Wilhelma III spalili miasto. W 1768 roku, miasto zaczęło pełnić funkcję miasta powiatowego hrabstwa Tyrone, po Dungannon. W 1852 roku zostało utworzone połączenie kolejowe z Derry, w 1853 z Enniskillen i w 1861 z Belfastem. Dzisiaj miasto już nie posiada aktywnych linii kolejowych. W 1881 roku wybudowano koszary (zamknięte w 2007 roku), zaś w 1899 roku, hrabstwo zyskało, wybudowany w mieście, szpital.

Gospodarka

Omagh jest handlowym i przemysłowym centrum dystryktu Omagh. W mieście wytwarzane jest tradycyjne rzemiosło (obrusy i koronki). Turystyka jest ważną gałęzią gospodarki miasta. W Omagh odbywa się coroczny festiwal West Tyrone Feis.

Zamachy terrorystyczne

15 sierpnia 1998 w Omagh Prawdziwa IRA (RIRA) wysadziła 250 kilogramowy ładunek wybuchowy w samochodzie pułapce. Na miejscu zginęło 29 osób, a około 220 zostało rannych. Był to jeden z najtragiczniejszych zamachów terrorystycznych podczas całego konfliktu w Irlandii Północnej.

W kwietniu 2011 samochód pułapka zabił oficera policji Ronana Kerr. W specjalnym ośwadczeniu do zamachu przyznała się grupa byłych członków Provisional Irish Republican Army (PIRA).

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu