Numero Uno (grupa muzyczna) [historia i autorzy]

Numero Uno – projekt powstały w latach 80. w Holandii. Tworzyli go bracia bliźniacy, Hans i Rob Keller. Najbardziej znanym utworem grupy jest „Tora Tora Tora”, który był jednym z pierwszych hitów italo disco.

Bracia Keller urodzili się i wychowali w Hilversum w Holandii. Są bliźniętami jednojajowymi. Od dziecka marzyli o tworzeniu muzyki i śpiewali już w przedszkolu. Od 1980 r. zajmują się śpiewaniem profesjonalnie. Są piosenkarzami i tancerzami, a z zawodu malarzami sztuki.

Spis treści

O zespole

Pierwotnie grupa nazywała się Chips. Tworzyli ją bracia Keller oraz piosenkarka i aktorka, Lidy Sluyter, a produkcją zajmował się Hans van Hemert. Nagrali m.in. piosenkę „You name it I'll do it”.

W 1985 roku duet holenderskich producentów Bolland & Bolland (odpowiedzialny m.in. za jeden z największych hitów Falco – "Rock me Amadeus"), wyprodukował powstały rok wcześniej utwór Numero Uno – „Tora Tora Tora”, który stał się hitem i pozwolił zespołowi osiągnąć szczyt popularności. Singel, pochodzący z albumu „Uno”, został wydany w 15 krajach i osiągnął pierwsze miejsca na wielu listach przebojów, głównie w krajach skandynawskich, stając się prawdziwym „numerem jeden”. „Tora Tora Tora” była również tematem jednego z odcinków „Gylne Tider”, programu nadawanego w norweskiej telewizji TV2.

Po wydaniu pierwszej płyty, grupa udała się w trasę promocyjną po Europie. Koncertowali głównie w Skandynawii i Niemczech na festiwalach pop, obok m.in. Hot Chocolate i Sandry. We Francji, Grecji, Hiszpanii i Włoszech trasa również okazała się sporym sukcesem.

W 1989 r. grupa pod nazwą Keller Bros. wraz z producentem Ton'em Scherpenzeel'em z zespołu Kayak, wydała piosenkę „Margarita”.

Ciekawostki

  • Singel „Tora Tora Tora” nie został wydany we Włoszech, kraju, w którym powstało italo disco.
  • Na albumie "Uno" znajduje się wersja extended utworu, trwająca 8 minut.
  • Słowo „Tora”, użyte w piosence, oznacza dziewczynę, jak również „atak”.
  • Z Japońskiego "Tora" oznacza tygrys. Jest to nazwa japońskiego ataku na bazę marynarki wojennej Pearl Harbor podczas 2 wojny światowej.

Dyskografia

Albumy studyjne

  • Uno (1985)

Single i EP

  • "Tora Tora Tora" (1984)
  • "Madonna" (1985)
  • "Madonna/Tora Tora Tora" (12) (1985)
  • "Tattoo" (1987)

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu