Nowy Łowiczanin [historia i autorzy]

Nowy Łowiczanin lokalny tygodnik informacyjny wydawany od 1990 w Łowiczu przez Nowy Łowiczanin s.c., a nakład jest weryfikowany przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy. Członek i jeden ze współzałożycieli Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. Wymieniany wśród największych i najlepszych gazet lokalnych w Polsce.

Historia pisma

Ukazywał się początkowo jako gazeta Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", redagowana społecznie przez grupę entuzjastów, na prywatnej maszynie do pisania. Po rozpadzie KO i przekazaniu prawa do tytułu od schyłku roku 90 prowadzona przez założycieli (obecnego red. naczelnego Wojciecha Waligórskiego i dyrektorkę wydawnictwa i sekretarza redakcji Ewę Mrzygłód-Waligórską). Od 1 stycznia 1995 tygodnik (do końca 1994 wydawany dwa razy w miesiącu), od listopada 1995 w dużym formacie gazetowym A-3 (wcześniej druk powierzony, a nawet przez dwa lata własny, arkuszowy A-4), od listopada 1999 w pełnym kolorze na wybranych stronach, od maja 2000 w niezależnej drukarni.

Od maja 1997 wydaje wydanie lokalne "Wieści z Głowna i Strykowa" (od kilku lat w proporcjach: 12 stron głowieńskich, wymiennych – w stosunku do całej objętości wynoszącej zwykle 32, 36 lub 40 stron A-3). Na stronach głowieńskich ukazują się wiadomości z gmin: Głowno (miasto), Głowno (gmina), Stryków, Dmosin. Nakład wydania lokalnego wynosi 2 683 egz. (11/2013).

Z inicjatywy Nowego Łowiczanina powstał Tygodnik Żychliński (kwiecień-czerwiec 2000) – jako kolejne wydanie lokalne i Tygodnik Kutnowski (wrzesień-grudzień 2003), a od 26 października 2007 działa codzienny serwis internetowy. Nakład gazety waha się od 11 tys. latem do 13,5 tys. zimą. Sprzedaż w 2006 była średnio ok. 10,5 tys., w 2007 11,5 tys. Kolportaż w ok. 85% opiera się o własną sieć sprzedaży. Od 2000 redakcja w której zatrudnionych jest 16 osób ma nową siedzibę (patrz fot. obok).

Swoim zasięgiem Nowy Łowiczanin obejmuje: powiat łowicki, Głowno i okolice, Stryków i okolice, Sanniki i okolice.

Nagrody

  • 1994 – II nagroda w konkursie Prasa Lokalna – Demokracja Lokalna – Samorząd
  • 1994 – nagrodę I stopnia w konkursie dla prasy lokalnej organizowanym przez Fundację na rzecz Demokracji w Europie Wschodniej (IDEE
  • 1996 – nagroda wojewody warszawskiego dla najlepszej gazety lokalnej na Mazowszu
  • 1998 – nagrodę Płońskich Spotkań Mediów Lokalnych dla najlepszej gazety lokalnej na Mazowszu, Mazurach, Kurpiach i Podlasiu
  • 2000 – tytuł „Gazety Dziesięciolecia” nadany przez IDEE.
  • 2008 – tytuł Gazety Lokalnej Roku – Stowarzyszenie Gazet Lokalnych (SGL)
  • 2011 – wydawca Wojciech Waligórski otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Bolesława Wierzbiańskiego Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono za podejmowanie ważkich, dla społeczności lokalnych, tematów.

Przypisy

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu