Nieprawidłowa glikemia na czczo [historia i autorzy]

Nieprawidłowa glikemia na czczo (ang. impaired fasting glycaemia, IFG) - stan, w którym stężenie glukozy we krwi osoby badanej na czczo wynosi 100–125 mg/dl, czyli 5,6-6,9 mmol/l.

IFG jest stanem silnie predysponującym do rozwoju cukrzycy i dodatnie koreluje ze śmiertelnością. Ponadto wraz z zaburzeniami gospodarki lipidowej nasila rozwój blaszki miażdżycowej i zwiększa ryzyko zawału serca.

Diagnostyka

Badanie poziomu glukozy we krwi należy wykonać na czczo (minimum 8 godzin od spożycia posiłku). Badanie przy użyciu glukometru nie może mieć wartości diagnostycznej ponieważ jest obarczone dużym błędem pomiarowym. W celu zdiagnozowania IFG należy oznaczyć glikemię metodą laboratoryjną pamiętając o prawidłowym przygotowaniu pacjenta do badania.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu