Muzea w Warszawie [historia i autorzy]

Spis treści

Muzea biograficzne

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Władysława Broniewskiego ul. J. Dąbrowskiego 51 muzeumliteratury.pl Oddział ML
Muzeum Fryderyka Chopina ul. Okólnik 1 chopin.museum
Salonik Chopinów ul. Krakowskie Przedmieście 5 chopin.museum Oddział MFC
Muzeum Marii Dąbrowskiej ul. Polna 40 m. 31 muzeumliteratury.pl Oddział ML
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 muzeumjp2.pl
Izba Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego ul. Kanonia 20/22 www.polishamericancongressnj.org/Kuklinski.htm
Muzeum Sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki ul. Kard. St. Hozjusza 2 www.popieluszko.net.pl
Muzeum gen. Władysława Sikorskiego ul. Turecka 3 - Izba Pamięci w siedzibie Zarządu Rejonu Warszawa-Mokotów ZK RP i BWP
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie ul. Freta 16 muzeum-msc.pl
Muzeum Andrzeja Struga al. Niepodległości 210 m. 10a muzeumliteratury.pl Oddział ML
Salon Boya ul. Smolna 11 iskry.com.pl W siedzibie Wydawnictwa Iskry

Muzea historyczne

Muzeum Adres www Uwagi
Archiwum Główne Akt Dawnych ul. Długa 7 www.agad.archiwa.gov.pl
Barbakan ul. Nowomiejska www.mhw.pl Stała wystawa MHW w sezonie letnim (1.05-30.09)
Centrum Interpretacji Zabytku ul. Brzozowa 11/13 www.mhw.pl Oddział MHW
Gabinet Numizmatyczny Mennicy Polskiej ul. Waliców 11 www.mennica.com.pl
Muzeum Adwokatury Polskiej ul. Świętojerska 16 www.nra.pl
Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ul. Krakowskie Przedmieście 5 www.asp.waw.pl
Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego ul. Wąski Dunaj 10 www.cechjanakilinskiego.waw.pl
Muzeum Harcerstwa ul. Konopnickiej 6 muzeumharcerstwa.p
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ul. Żwirki i Wigury 63 muzeum.wum.edu.pl
Muzeum Historii Polski ul. Senatorska 35 www.muzhp.pl
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego al. Wilanowska 204 www.mhprl.pl
Muzeum Historii Spółdzielczości ul. Jasna 1 www.krs.org.pl
Muzeum Historii Żydów Polskich ul. Anielewicza 6 jewishmuseum.org.pl
Muzeum Historyczne m.st. Warszawy Rynek Starego Miasta 28 www.mhw.pl
Muzeum Legii Warszawa ul. Łazienkowska 3 legia.com
Muzeum Niepodległości al. „Solidarności” 62 muzeum-niepodleglosci.pl
Muzeum Nurkowania ul. Grzybowska 88 www.muzeumnurkowania.pl
Muzeum Policji w Pałacu Mostowskich ul. Nowolipie 2 www.policja.waw.pl Oddział MNW
Muzeum Politechniki Warszawskiej ul. Nowowiejska 24 www.muzeumpw.com.pl
Muzeum Sportu i Turystyki ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 www.muzeumsportu.waw.pl
Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego ul. Nowoursynowska 161 www.sggw.pl
Muzeum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ul. Dewajtis 5 www.muzeum.uksw.edu.pl
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego ul. Krakowskie Przedmieście 32 www.muzeum.uw.edu.pl
Muzeum Warszawskiej Pragi ul. Ząbkowska 23/25 www.muzeumpragi.pl Oddział MHW
Muzeum Woli ul. Srebrna 12 www.muzeumwoli.mhw.pl Oddział MHW
Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego ul. Szwoleżerów 9 www.lazienki-krolewskie.pl Nieczynne (remont)
Oddział ŁK
Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie Al. Ujazdowskie 6 www.zamekujazdowski.art.pl
Muzeum Żoliborza i Bielan ul. Duracza 19 -
Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego ul. Tłomackie 3/5 www.jhi.pl
Ośrodek Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM ul. Jaktorowska 6 www.korczakianum.mhw.pl Oddział MHW
Państwowe Muzeum Archeologiczne ul. Długa 52 www.pma.pl
Zamek Królewski w Warszawie Plac Zamkowy 4 www.zamek-krolewski.pl

Muzea literackie

Muzeum Adres www
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza Rynek Starego Miasta 20 muzeumliteratury.pl

Muzea techniczne

Muzeum Adres www Uwagi
Centrum Nauki Kopernik ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 www.kopernik.org.pl
Fotoplastikon Warszawski Al. Jerozolimskie 51 fotoplastikonwarszawski.pl Oddział MPW
Muzeum Techniki pl. Defilad 1 www.muzeum-techniki.waw.pl
Historyczne Zbiory Metrologiczne Głównego Urzędu Miar ul. Elektoralna 2 www.gum.gov.pl
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego ul. Trębacka 3 www.muzeumdrukarstwa.mhw.pl Oddział MHW
Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej ul. Piwna 31/33 www.muzeumfarmacji.mhw.pl Oddział MHW
Muzeum Gazownictwa ul. Kasprzaka 25 www.muzeum.gazownictwa.pl
Muzeum Kolejnictwa ul. Towarowa 1 www.muzeumkolejnictwa.waw.pl
Muzeum Kowalstwa ul. Przy Grobli 84 muzeumkowalstwa.pl
Muzeum Modniarstwa i Naparstków al. gen. Antoniego Chruściela „Montera” 103 porthos.com.pl
Muzeum Motoryzacji ul. Filtrowa 62 muzeum.motoryzacji.prv.pl Oddział MT
Muzeum Pożarnictwa ul. Chłodna 3 nieczynne do odwołania
Muzeum Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego ul. Nowy Świat 2 muzeum.wpg.com.pl
Neon Muzeum ul. Mińska 25 neonmuzeum.org
Sala Edukacyjna Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie ul. Wawelska 15 www.curie.org.pl
Warszawskie Muzeum Chleba ul. Jadowska 2 www.warszawskie-muzeum-chleba.pl

Muzea artystyczne

Muzeum Adres www Uwagi
Biblioteka, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki ul. Zakroczymska 2 www.wtm.org.pl
Łazienki Królewskie ul. Agrykola 1 www.lazienki-krolewskie.pl
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ul. Solec 61 www.archidiecezja.warszawa.pl
Muzeum Ikon ul. Lelechowska 5 muzeumikon.pl
Muzeum Jazzu ul. Konopnickiej 6 www.muzeumjazzu.pl
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego ul. Kozia 11 www.muzeumkarykatury.pl
Muzeum Kolekcji Jana Pawła II pl. Bankowy 1 www.muzeummalarstwa.pl
Muzeum Narodowe al. Jerozolimskie 3 www.mnw.art.pl
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie ul. St. Kostki Potockiego 10/16 www.wilanow-palac.art.pl
Muzeum Plakatu w Wilanowie ul. St. Kostki Potockiego 10/16 www.postermuseum.pl Oddział MNW
Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych ul. Piekarska 20 nieczynne do odwołania
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni ul. Puławska 113a www.krolikarnia.mnw.art.pl Oddział MNW
Muzeum Sztuki Dziecka ul. Czarnieckiego 51 www.muzeumsztukidziecka.pl
Muzeum Sztuki Nowoczesnej ul. Pańska 3 www.artmuseum.pl
Muzeum Teatralne Plac Teatralny 1 www.teatrwielki.pl

Muzea etnograficzne

Muzeum Adres www Uwagi
Galeria Azjatycka ul. Freta 5 www.muzeumazji.pl Oddział MAiP
Muzeum Azji i Pacyfiku ul. Solec 24 www.muzeumazji.pl
Muzeum Prywatne Diabła Polskiego "Przedpiekle" ul. Bukowińska 26 m. 3 www.diabelpolski.eu
Państwowe Muzeum Etnograficzne ul. Kredytowa 1 ethnomuseum.pl
Salezjańskie Muzeum Misyjne ul. Korowodu 20 www.muzeum.salezjanie.pl

Muzea martyrologiczne

Muzeum Adres www Uwagi
Mauzoleum Walki i Męczeństwa al. Szucha 25 www.muzeum-niepodleglosci.pl Oddział MN
Muzeum Katyńskie ul. Dymińska 13 www.muzeumkatynskie.pl Oddział MWP
Muzeum Powstania Warszawskiego ul. Grzybowska 79 www.1944.pl
Muzeum Więzienia Pawiak ul. Dzielna 24/26 www.muzeum-niepodleglosci.pl Oddział MN
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej ul. Skazańców 25 www.muzeum-niepodleglosci.pl nieczynne do odwołania (remont) Oddział MN

Muzea przyrodnicze

Muzeum Adres www
Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN pl. Defilad 1 www.muzewol.pan.pl
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego ul. Rakowiecka 4 www.pgi.gov.pl
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa ul. Szwoleżerów 9 www.muzeum.warszawa.pl
Muzeum i Instytut Zoologii PAN ul. Wilcza 64 www.miiz.waw.pl
Muzeum Wydziału Geologii UW ul. Żwirki i Wigury 93 www.geo.uw.edu.pl
Muzeum Ziemi PAN al. Na Skarpie 20/26, 27 www.mz-pan.pl

Muzea wojskowe

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Ordynariatu Polowego WP ul. Długa 13/15 www.ordynariat.mhw.pl Oddział MHW
Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej ul. Powsińska 13 www.muzeumwp.pl Oddział MWP
Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3 www.muzeumwp.pl -
Sala Tradycji im. gen. broni Henryka Minkiewicza Dowództwa Garnizonu Warszawa Pl. marsz. J. Piłsudskiego 4 www.dgw.wp.mil.pl

Muzea wirtualne

Muzeum Adres www Uwagi
Muzeum Utracone muzeumutracone.pl
Wirtualne Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego www.wmpp.org.pl
Wirtualne Muzeum Tyflologicznne www.muzeumtyflologiczne.pl

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu