Morze Scotia [historia i autorzy]

Morze Scotia – morze podbiegunowe w południowej części Oceanu Atlantyckiego.

Morze ograniczają łuki wyspowe. Jest ono położone pomiędzy Orkadami Południowymi i Szetlandami Południowymi na południu, wyspami Sandwich Południowy od wschodu, a od północy Georgią Południową i łańcuch gór podmorskich. Na dnie morza znajduje się grzbiet Scotia. Od południowej strony graniczy z Morzem Weddella, a od zachodu z Cieśniną Drake’a.

Powierzchnia morza wynosi 1,3 mln km², średnia głębokość 3118 m, maksymalna głębokość 5870 m.

Historia

Akwen został nazwany w 1932 roku, na cześć statku Scotia, na którym w latach 1903-1904 ekspedycja oceanograficzna przemierzała wody południowe Atlantyku. Wyprawa miała zadanie zbadanie wód na odcinku między 53 i 61° szerokości geograficznej południowej.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu