Michał Gasz [historia i autorzy]

Michał Gasz, ps. Gashoo (ur. 7 kwietnia 1980 w Knurowie) – wokalista, aktor musicalowy, autor tekstów, kompozytor.

Spis treści

Elementy biograficzne

Michał Gasz jest absolwentem GWSH w Katowicach. Śpiewał w chórze Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gliwicach (klasa gitary klasycznej) oraz Młodzieżowym Chórze Mieszanym "Schola Cantorum" w Knurowie.

Działalność artystyczna

Piosenka i estrada

Jest zwycięzcą XII finału telewizyjnej Szansy na sukces 2005 z piosenką Papierowe Ptaki z repertuaru Krystyny Prońko (występował też w programie z grupą Myslovitz w 2000 r. – utwór "My" – , w którym otrzymał wyróżnienie). Od tamtej pory współpracuje z zespołem wokalnym laureatów Szansy....

8 czerwca 2006 dał 1,5 godzinny koncert "Hommage a Czeslaw Niemen – Wspomnienie" w Musik – Literatur und Theater Polnisches Institut Berlin, poświęcony twórczości Czesława Niemena.

Michał Gasz współpracował m.in. z: Anną Jurksztowicz, Majką Jeżowską, Krystyną Prońko, Elżbietą Skrętkowską, Olgą Szomańską-Radwan, Elżbietą Zapendowską, Laco Adamikiem, Jackiem Cyganem, Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Grzegorzem Piotrowskim, Piotrem Rubikiem, Januszem Radkiem, Pawłem "Bzimem" Zareckim, Jarosławem Zawadzkim, Krzysztofem Zawadzkim. Współpracował również z projektami sceny niezależnej, gdzie śpiewał, pisał teksty oraz komponował: Apogeum 1996-2000, BADoo 2000-2005, Salvator 2005-2006, Humandrive 2005-2007, TomQ & MGasz 2006 (Gasz współpracuje z projektem TomQ do dziś).

Zaśpiewał piosenkę Piotra Rubika pt. Zdumienie w programie Szansa na sukces (2007), zanim brał udział, jako solista, w kantacie Piotra Rubika i Zbigniewa Książka pt. "Zakochani w Krakowie". Od początku maja 2007 jest solistą Oratoriów Piotra Rubika i Zbigniewa Książka.

Co roku bierze udział w amerykańskiej trasie koncertowej wraz z Piotrem Rubikiem i zespołem solistów: USA (Chicago, New York) i Kanada (Toronto) - październik 2007, kwiecień 2008, luty/marzec 2009.

Bierze udział w spektaklu "Habitat – moje miejsce na Ziemi" (premiera: 9 grudnia 2007 w Gorzowie Wielkopolskim), wchodzącego w skład "Oratorium dla Świata", autorstwa Piotra Rubika i Romana Kołakowskiego; zespół Piotra Rubika otrzymał podwójną platynową płytę za album Habitat w listopadzie 2008 roku (podwójny album ukazał się w marcu 2008 roku). 8 grudnia 2007 ukazuje się pierwsza płyta z kolędami w aranżacji Piotra Rubika, m.in. w wykonaniu solistów pt. "Dzisiaj W Betlejem". Michał Gasz zaśpiewał takie kolędy, jak: "Dzisiaj w Betlejem", "Lulajże Jezuniu" (solo), "Pójdźmy Wszyscy Do Stajenki". W listopadzie 2008 ukazało się dwupłytowe wydawnictwo z kolędami i pastorałkami pt. "W dzień Narodzenia", gdzie Gasz zaśpiewał 5 kolęd: "Mędrcy Świata" (solo), "Hej w dzień narodzenia", "Feliz Navidad", "Auld Lang Syne", "We Wish You A Marry Christmas".

21 stycznia 2009 ukazała się pięciopłytowa Wielka Kolekcja - Najpiękniejsze Przeboje Piotra Rubika, a 4 kwietnia 2009 roku miała miejsce premiera nowego dzieła Piotra Rubika (z udziałem Gasza) realizowana w całości przez TV Polsat, będącego cantobiografią życia papieża JPII pod tytułem "Santo Subito" (autorem libretto jest Jacek Cygan). 26 czerwca 2009 Michał Gasz wraz Piotrem Rubikiem i Zofią Nowakowską uczestniczyli w Festiwalu TOPtrendy 2009 z utworem "Nie wstydź się mówić, że kochasz". 8 lipca 2009 ukazał się najnowszy teledysk do utworu "Nie wstydź się mówić, że kochasz", zwiastujący nowe dzieło "Santo Subito - Cantobiografia Jana Pawła II". 6 sierpnia Gasz wraz Piotrem Rubikiem i Zofią Nowakowską uczestniczyli w Sopot Hit Festiwal z utworem "Nie wstydź się mówić, że kochasz". 2 października ukazało się dwupłytowe dzieło z muzyką Piotra Rubika i libretto Jacka Cygana "Santo Subito - Cantobiografia Jana Pawła II", gdzie Gasz wykonał 9 utworów.

Współpraca z teatrem i kinem

Michał Gasz wykonał wszystkie partie wokalne głównego bohatera Adasia w serialu Szatan z siódmej klasy z 2006. Należały do nich m.in. takie piosenki jak: "Lato lato", "Szatan z VII B" (solo), "Tatuaże", "Niech żyje cesarz", "Raz mądry sędzia w Bagdadzie" (solo), "Na sposoby są sposoby", "Cyfry w oczach wirują" (solo), "Sen budzony latem" (solo). Ma w dorobku nagrania do filmów animowanych, jak również do filmu z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz DVD Krystyny Prońko Koncert 2005. Jest to zapis koncertu, w którym zaśpiewał "Papierowe ptaki".

Śpiewał gościnnie w Teatrze Polonia – podczas koncertu "Karaoke w teatrze – czyli śpiewać jak to łatwo powiedzieć", reż. Magda Umer.

Gra we współczesnej wersji musicalu "West Side Story" (Tony), reż. Laco Adamik – Teatr Rozrywki w Chorzowie (premiera 8 kwietnia 2006), "Canterville Ghost" (Waszyngton), reż. Dariusz Miłkowski – Teatr Rozrywki w Chorzowie, jak i w spektaklu "Kram z piosenkami", reż. Laco Adamik – Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (premiera – 24 marca 2007).

Zaśpiewał gościnnie w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego, gdzie postanowił wraz z wielkimi artystami scen polskich uczcić rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego galowym spektaklem, zatytułowanym "Zaduszki - Wyspiański". Widowisko w reżyserii Krzysztofa Orzechowskiego odbyło się 28-11-2007. Michał Gasz zaśpiewał utwór "Błąkasz Się Królu Krwawy" (muz. Janusz Grzywacz).

Nagrody

Zdobył nagrodę główną w koncercie "Szansa na sukces – finał 2005", śpiewając piosenkę "Papierowe ptaki" Krystyny Prońko. Michał Gasz został wyróżniony w III Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej 2003 (organizowanym przez ZASP w Warszawie). Jedną z nagród był uroczysty koncert finalistów w studiu koncertowym im. A. Osieckiej w radiowej "Trójce". Michał Gasz zaśpiewał: "Nie widzę ciebie w swych marzeniach", "Anioł w ciemnej dolinie", "Czas nas uczy pogody". Jest laureatem głównych nagród, w tym Grand Prix, na VII, XI i XII Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Piosenki lat 60. i 70. pt. "Powróćmy do piękna w słowie i muzyce" (Wyszków 2000, 2004, 2005). Zaśpiewał: "Powrócisz tu", "Nie widzę ciebie w swych marzeniach", "Papierowe ptaki". Finalista XLII KFPP Opole - Debiuty 2005, Top Trendy 2007, Top Trendy 2009, Sopot Hit Festival 2009.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu