Michał Chadała [historia i autorzy]

Michał Chadała (ur. 15 października 1977 w Świdniku) – polski siatkarz występujący na pozycji przyjmującego.

Gdy skończył siedemnaście lat opuścił rodzinny Świdnik i związał się z Yawalem Częstochowa, w którym występował do 1997 roku. W tym zespole w sezonie 1996/97 wywalczył pierwszy złoty medal mistrzostw Polski.. W Częstochowie też ukończył szkołę średnią: Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida. Absolwentami tej szkoły są również inni siatkarze, m.in. Piotr Gruszka i Grzegorz Kokociński oraz znacznie młodsi: Paweł Woicki i Marcin Kryś. Od następnego sezonu rozpoczęła się pierwsza przygoda Michała z kędzierzyńską drużyną. Po powrocie do Częstochowy Radosława Panasa Michał postanowił dołączyć do Andrzeja Solskiego i razem z Leszkiem Kurowskim zasilił szeregi Mostostalu. W 1998 roku wywalczył kolejny tytuł mistrzowski, tym razem w barwach swojego nowego zespołu. Później jeszcze dwukrotnie, w sezonach 1999/2000 i 2000/2001, stawał na najwyższym podium mistrzostw kraju i dwukrotnie z Mostostalem zdobywał Puchar Polski. Podobnie jak Robert Szczerbaniuk, Paweł Papke, Marcin Prus i Sebastian Świderski jest mistrzem Europy juniorów z 1996 roku i mistrzem świata z 1997 roku. W kadrze seniorów był pierwszym libero. Jednak kontuzje przerwały jego karierę reprezentacyjną i sprawiły, że jego losy potoczyły się nieco inaczej niż kariery kolegów z ekipy Ireneusza Mazura. W latach 1996-1999 rozegrał w reprezentacji 53 mecze.

W 2001 roku Michał Chadała postanowił pożegnać się z zespołem Mostostalu. Czy zadecydowało o tym pojawienie się w zespole Sebastiana Świderskiego, który od roku grał w barwach mistrzów Polski i był podstawowym przyjmującym, czy może chęć zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, trudno powiedzieć? W każdym razie Michał podpisał kontrakt z włoską drużyną Com Cavi Napoli. Okazało się jednak, że przygoda z ligą włoską nie trwała długo, bo jeszcze w trakcie sezonu siatkarz wrócił do kraju i związał się z AZS-em Olsztyn. Jednak tam na skutek kontuzji większość czasu spędził na ławce rezerwowych. Wrócił do gry dopiero pod koniec kolejnego sezonu i dobrze zaprezentował się w meczu przeciwko Mostostalowi. Kiedy z Kędzierzyna odszedł do włoskiej Pet Company Perugia Sebastian Świderski, Michał jeszcze raz postanowił spróbować swoich sił w zespole, z którym odnosił swoje największe sukcesy i razem z Pawłem Siezieniewskim przeszedł z Olsztyna do aktualnych wtedy mistrzów Polski. Swoją pozytywną odpowiedź na propozycję Kazimierza Pietrzyka skwitował krótko: " Mistrzom Polski się nie odmawia"

Jego powrót, z którym sam zawodnik i władze klubu wiązały bardzo duże nadzieje, nie wypadł jednak pomyślnie. Mostostal trapiony kontuzjami podstawowych zawodników grał po prostu źle. Wyraźnie odczuwało się brak Pawła Papke, którego nie był w stanie zastąpić chimerycznie grający Jiří Popelka. Na domiar złego kontuzji nabawili się Musielak i Siezieniewski, a w trakcie sezonu różnych urazów doznali niemal wszyscy zawodnicy. Nie ominęły one także Michała Chadały. W takiej atmosferze przygnębienia nie układała się ani gra, ani współpraca w klubie. W swoim wywiadzie udzielonym naszej redakcji Michał Chadała mówił, że nie żałuje powrotu do Mostostalu, że z tego miasta pochodzi jego żona, że czuje się związany z Kędzierzynem i z zespołem. Po zakończeniu sezonu nie przyjął jednak propozycji zmiany kontraktu, pożegnał się z Mostostalem i tak jak Robert Szczerbaniuk postanowił związać się na następny sezon rozgrywek ligowych ze BOT-em Skra Bełchatów.

Kolejne sukcesy odnosił już w nowym zespole. Trzykrotnie wywalczył z Bełchatowem mistrzostwo Polski i trzy razy zdobył Puchar Polski. Jednak rzadko wchodził na parkiet. Gra bełchatowian o najwyższe cele w PLS-ie wymagała, aby na parkiecie przebywali ci najlepsi, a na przyjęciu w drużynie mistrzów Polski występowali przecież Piotr Gruszka, Michał Winiarski, Krzysztof Stelmach. W sezonie 2006/2007 kontuzja wyeliminowała go nawet z dwunastki. Kiedy w okresie transferowym Bełchatów jeszcze bardziej się wzmocnił, jasne było, że dla Michała Chadały nie ma miejsca w zespole. Początkowo wydawało się, że zagra w Delekcie Bydgoszcz, z którą był bliski podpisania kontraktu. Ostatecznie zasilił szeregi spadkowicza z PLS-u, wrocławskiej Gwardii, z którą będzie grał o awans do grona najlepszych zespołów siatkarskich w Polsce.

Kontuzja barku uniemożliwiła Chadale kontynuowanie kariery. W sezonie 2008/2009 został bez klubu. Chociaż, jak mówi, nie zamierza kończyć kariery, podjął się nowego dla siebie zadania – został I trenerem juniorów i kadetów MMKS-u Mostostalu.

Podstawowe informacje

 • Pozycja: przyjmujący
 • Pseudonim: Misiek
 • Wzrost: 1,97
 • Waga: 95 kg
 • Zasięg w bloku: 325 cm
 • Zasięg w ataku: 340 cm
 • Znak zodiaku: Waga
 • Stan cywilny żonaty
 • Dzieci: syn Filip, córka Dominika
 • Kluby: Avia Świdnik, AZS Częstochowa (do 1997), Mostostal (1997-2001), Com Cavi Napoli (2001 - styczeń 2002), PZU AZS Olsztyn (styczeń 2002 - 2003), Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle (2003-2004), Skra Bełchatów (2004-2007), Gwardia Wrocław (2007-2008)
 • Reprezentacja Polski: Były reprezentant kraju (uczestnik ME '97, MŚ '98, LŚ '99).
 • Największe sukcesy: mistrz Polski (w AZS Cz-wa), 1998, 2000 i 2001 (w Mostostalu), wicemistrz Polski 1999 (w Mostostalu), zdobywca Pucharu Polski 2000 i 2001 (w Mostostalu), mistrz Europy (1996) i Świata (1997) Juniorów, 3 miejsce w Final Four Pucharu CEV 2000 (w Mostostalu), Mistrzostwo Polski 2005, 2006, 2007 (Skra Bełchatów), Puchar Polski 2005, 2006, 2007 (Skra Bełchatów)

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu