Międzytorze (Płock) [historia i autorzy]

Międzytorze – jedno z osiedli Płocka.

Międzytorze oddane zostało do użytku na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Granice osiedla tworzą ulice Lachmana, Piłsudskiego oraz Gintera. Typowe blokowisko-sypialnia, brak zabudowy jednorodzinnej. Osiedle zamieszkuje ok. 8 tys. mieszkańców.

Na Międzytorzu znajduje się parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, siedziba płockiej telewizji kablowej Tele-Top będącej częścią ogólnopolskiej sieci "Multimedia" oraz Zespół Szkół nr 1 w Płocku skupiający Gimnazjum nr 1 i IV Liceum Ogólnokształcące. W momencie powstawania w 2001 roku, Gimnazjum nr 1 było największym gimnazjum w Polsce. We wschodniej części osiedla znajduje się "Cotex" (dawny zakład dziewiarski, w którym powstać ma galeria handlowa) oraz biurowiec zakładu energetycznego.

Komunikacja

ul. Lachmana - dojazd autobusami linii: 15, 20, 26, 32, 37

Al. Piłsudskiego - dojazd autobusami linii: 3, 12, 14, 20, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 35, 37, N1

Ludność

}
Rok 2000 2004 2005
Ludność 6 700 8 190 8 200

Ciekawostki

  • nazwa osiedla wzięła się od linii kolejowych, pomiędzy którymi powstawało nowe osiedle; obecnie jedno z torowisk już nie istnieje(wychodziło z terenu jednostki wojskowej)
  • każdego roku 21 marca organizowany jest przez Zespół Szkół nr 1 "Bieg Wagarowicza" dla młodzieży gimnazjalnej

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu