Margaret (piosenkarka) [historia i autorzy]

Margaret, właściwie Małgorzata Jamroży (ur. 30 czerwca 1991 w Stargardzie Szczecińskim) – polska piosenkarka i blogerka modowa.

Spis treści

Rodzina

Rodzice Margaret, Elżbieta i Ryszard Jamroży z wykształcenia są pedagogami. Wokalistka ma starszego brata, Tomasza.

Edukacja

Margaret pochodzi z Ińska, natomiast w Choszcznie ukończyła szkołę muzyczną pierwszego stopnia w klasie klarnetu i saksofonu. Dalszą edukację z kolei odbywała w Szczecinie, gdzie skończyła liceum ogólnokształcące. Następnie rozpoczęła studia w Warszawie na wydziale anglistyki, lecz później przeniosła się na wydział projektowania ubioru.

Kariera

Początki kariery

Swoją karierę zaczynała w liceum, jako wokalistka w zespole oNieboLepiej, powstałym w styczniu 2009. W tym samym roku została laureatką jednego z odcinków Szansy na sukces, gdzie zaśpiewała „Znam Cię na pamięć” z repertuaru Moniki Brodki i wystąpiła w koncercie finałowym programu w warszawskiej Sali Kongresowej. W 2010 roku wystąpiła w musicalu „Rent” w szczecińskiej Operze na Zamku. Również tego samego roku współtworzyła projekt Gosia Jamroży Project (grupa funkcjonowała również pod nazwą Margaret J. Project), z którym m.in. trafiła do półfinału Coke Live Fresh Noise 2010. Wraz z zespołem stworzyła m.in. takie utwory jak „Pod prąd”, „Wróć do siebie”, „I will” i „Co teraz”, do którego powstał również teledysk. W 2011 roku zaczęła prowadzić blog o modzie. Ponadto w tym samym roku wystąpiła w programie Moda z bloga w stacji TVN Style i uczestniczyła w nagraniu kompozycji „Moments” do kampanii promocyjnej Open Finance, a także wystąpiła w teledysku zrealizowanym do tego utworu. W 2012 roku na potrzeby reklamy linii lotniczych OLT Express nagrała piosenkę „It Will Be Lovely Day”, którą skomponował Paweł Lucewicz, a napisał Jacek Lusiński. W międzyczasie wokalistka nagrała również m.in. utwory do reklam firmy Apart czy Toyota oraz wokalizy do filmu Bokser.

2012–2013: „Thank You Very Much”

26 maja 2012 wystąpiła w konkursie Trendy na festiwalu TOPtrendy 2012 z piosenką „Thank You Very Much”, którą napisali i skomponowali Thomas Karlsson i Joakim Buddee, a za produkcję odpowiadał Ant Whiting. Teledysk do tej piosenki z kolei wzbudził wiele kontrowersji, a jego reżyserem i pomysłodawcą był Chris Piliero, który współpracował m.in. z Britney Spears i Keshą. Teledysk był kręcony w Los Angeles, a Margaret grała w nim dziewczynę wychowywaną przez rodziców nudystów. Ze względu na liczne sceny nagości, jakie się w nim pojawiają, wideo zostało usunięte z serwisu YouTube zaledwie kilka godzin po premierze. Utwór „Thank You Very Much” został oficjalnie wydany w Polsce w formacie digital download 21 lutego 2013. Wtedy też fragment kompozycji został wykorzystany we wiosennej ramówce telewizji Polsat, a następnie w jesiennej ramówce niemieckiej stacji telewizyjnej Pro7. Singel był notowany na 2. miejscu listy Polish Airplay Chart, najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych oraz na listach sprzedaży w Niemczech, gdzie trafił na 41. miejsce i Austrii, w której znalazł się na 38. miejscu. Ponadto o Margaret, piosence „Thank You Very Much” i zrealizowanym do niej teledysku pisały media nie tylko w Polsce, ale i zagranicą m.in. brytyjski dziennik The Sun. 8 czerwca 2013 Margaret wystąpiła z tą piosenką w konkursie Największe Przeboje Roku na TOPtrendy 2013 w Operze Leśnej, a pod koniec miesiąca zaprezentowała ją w popularnym niemieckim programie ZDF Fernsehgarten, emitowanym na kanale ZDF.

2013: Bałtycki Festiwal Piosenki i All I Need

W czerwcu 2013 Margaret została twarzą nowej kolekcji polskiej marki Local Heroes. Miesiąc później z kolei zaczęła współpracę z marką Staff By Maff, której właścicielką jest blogerka modowa Julia Kuczyńska, znana pod pseudonimem „Maffashion”. Piosenkarka wzięła udział w sesji zdjęciowej, promującej jedną z kolekcji marki, w której zdjęcia wykonała sama Kuczyńska.

4 lipca 2013 swoją premierę w Radiu Eska miał drugi singel Margaret „Tell Me How Are Ya”, który zaś oficjalnie został wydany 9 lipca. 14 lipca wokalistka wystąpiła podczas koncertu Lata ZET i Dwójki w Słubicach, gdzie wykonała utwór „Thank You Very Much”. W dniach 19–20 lipca z piosenkami „Thank You Very Much” i „I Get Along” reprezentowała Polskę na Bałtyckim Festiwalu Piosenki w szwedzkim mieście Karlshamn, gdzie zajęła 2. miejsce. 30 lipca ukazał się jej debiutancki minialbum All I Need, na którym znalazło się 6 piosenek, w tym m.in. „Thank You Very Much” oraz „Tell Me How Are Ya”. Płyta zadebiutowała na 50. miejscu polskiej listy sprzedaży OLiS. 8 sierpnia w warszawskim klubie „Iskra” odbył się koncert promocyjny EP–ki.

3 sierpnia Margaret wystąpiła podczas Eska Music Awards 2013, gdzie wykonała utwory „Thank You Very Much” i „Tell Me How Are Ya”. Na gali otrzymała nagrodę za teledysk do piosenki „Thank You Very Much” w kategorii Eska TV Award – Najlepsze video. Ponadto nominowana była w kategoriach Najlepsza artystka, Najlepszy hit (za „Thank You Very Much”) oraz Najlepszy debiut. 24 sierpnia 2013 wystąpiła podczas drugiego dnia Sopot Top of the Top Festival 2013 w koncercie 5 lat z Muzodajnią. Największe przeboje lata. Tydzień później zaśpiewała w Berlinie podczas koncertu Stars for Free 2013, organizowanego przez stację radiową RTL Radio.

We wrześniu została nominowana do nagrody MTV Europe Music Awards 2013 w kategorii Najlepszy polski wykonawca. Miesiąc później otrzymała nominację do Róż Gali w kategorii Debiut za muzyczny podbój Europy. Pod koniec 2013 odbyła trasę promocyjną we Włoszech.

2014: „Wasted”, TOPtrendy 2014 i 51. KFPP w Opolu

31 grudnia 2013 wystąpiła podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów na Skwerze Kościuszki w Gdyni, gdzie premierowo wykonała swój trzeci singel „Wasted”, a zarazem pierwszy promujący jej debiutancki album studyjny. W trakcie sylwestrowego koncertu zaśpiewała również swój przebój „Thank You Very Much”. Singel „Wasted” został wydany 15 stycznia 2014. Dzień wcześniej odbyła się premiera teledysku do piosenki, który wyreżyserowała Julia Bui Ngoc. Kompozycja dotarła do 6. miejsca listy dwudziestu najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. 10 stycznia 2014 odbyła się premiera komedii Piotra Wereśniaka Wkręceni, w której wykorzystany został utwór z repertuaru Margaret pod tytułem „Thank You Very Much”.

W lutym piosenkarka została nominowana do nagród: Wiktory w kategorii Gwiazda piosenki oraz Kids' Choice Awards w kategorii Ulubiona polska gwiazda. W tym samym miesiącu zagrała w jednym ze spotów reklamowych sieci komórkowej Play. Pod koniec marca wystąpiła na rozdaniu Wiktorów 2013, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie, ostatecznie nie zdobywając jednak nagrody w kategorii, w której była nominowana.

3 kwietnia wokalistka zagrała koncert w warszawskim klubie „Syreni Śpiew”, podczas którego zaprezentowała premierowo większość materiału ze swojego debiutanckiego albumu studyjnego. Tego samego dnia była gwiazdą wieczoru podczas gali Rak. To się leczy!, która odbyła się w Teatrze Capitol.

1 maja Margaret uczestniczyła w koncercie Tu bije serce Europy, zorganizowanym przez TVP z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, gdzie wraz z Aleksandrą Szwed, Rafałem Brzozowskim i Dawidem Kwiatkowskim zaśpiewała medley przebojów zespołu ABBA.

30 maja wystąpiła w koncercie Królowie sieci podczas pierwszego dnia festiwalu TOPtrendy 2014 wśród trzech artystów z największą liczbą sprzedanych singli w poprzedzającym roku w Polsce. Podczas koncertu odebrała wyróżnienie Cyfrowej Piosenki Roku, przyznanej przez ZPAV utworowi „Thank You Very Much” za zajęcie 3. miejsca pod względem największej ilości sprzedanych singli w postaci cyfrowej w 2013 roku. Dzień później zaprezentowała się na scenie w Operze Leśnej w konkursie Największe Przeboje Roku z piosenką „Wasted” wśród wykonawców, których piosenki były w ostatnim roku najczęściej granymi w stacjach radiowych.

7 czerwca była jednym z artystów biorących udział w koncercie SuperJedynki, odbywającym się w ramach 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zaśpiewała medley swoich trzech dotychczasowych singli: „Tell Me How Are Ya”, „Wasted” i „Thank You Very Much”. Podczas koncertu została nagrodzona SuperJedynką w kategorii SuperArtysta bez granic. Tego samego miesiąca Margaret nagrała drugą reklamę w ramach kampanii promocyjnej sieci komórkowej Play.

Od 2014: Debiutancki album studyjny Add the Blonde i „Start a Fire”

Pod koniec lipca miesięcznik Forbes umieścił Margaret na 67. miejscu listy „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu”. Reklamodawcy wycenili jej wartość rynkową na 235 238 złotych. Latem piosenkarka po raz drugi wzięła udział w trasie koncertowej Lato ZET i Dwójki, organizowanej przez TVP 2 i Radio Zet, w ramach której wystąpiła w Toruniu (27 lipca), Koszalinie (3 sierpnia) i Uniejowie (24 sierpnia).

W międzyczasie Polski Związek Piłki Siatkowej zwrócił się do artystki z prośbą o stworzenie oficjalnego hymnu Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, odbywających się w 2014 roku w Polsce. Piosenkarka wspólnie z Thomasem Karlssonem i Matsem Tärnforsem stworzyła w tym celu kompozycję „Start a Fire”, którą premierowo wykonała 18 sierpnia w Kraków Arenie przed ostatnim meczem w ramach XII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, transmitowanym na żywo za pośrednictwem telewizji Polsat Sport. Utwór został także umieszczony na debiutanckim albumie studyjnym wokalistki o nazwie Add the Blonde, a zarazem stał się drugim singlem promującym wydawnictwo. 21 sierpnia na antenie RMF FM odbyła się jego premiera radiowa.

22 sierpnia w programie Pytanie na śniadanie po raz pierwszy wyemitowano teledysk z udziałem Margaret, który powstał do nagranej przez nią nowej wersji utworu „O mnie się nie martw” z repertuaru Katarzyny Sobczyk. Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane na potrzeby serialu o tym samym tytule. Tego samego dnia podczas gali Eska Music Awards 2014 piosenkarka wykonała cover kompozycji „I Follow Rivers” Lykke Li oraz „Wasted”. Wokalistka była nominowana do jednej z nagród w kategorii Eska TV Award – Najlepsze video (za „Wasted”).

26 sierpnia ukazał się jej debiutancki album studyjny Add the Blonde, na który sama współtworzyła część utworów. Materiał umieszczony na płycie objął 14 anglojęzycznych kompozycji, w tym: całościowy materiał z minialbumu All I Need oraz 8 premierowych piosenek. Producentami wydawnictwa byli Joakim Buddee, Martin Eriksson oraz Ant Whiting. W dniu premiery płyty, wytwórnia artystki – Magic Records – zorganizowała w warszawskim klubie „Iskra” pierwszy oficjalny zlot jej fanów. Wydawnictwo Add the Blonde dotarło do 8. miejsca listy pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się albumów w Polsce.

29 sierpnia Margaret wystąpiła w Bejrucie na NRJ Music Tour, organizowanym corocznie przez libańską stację radiową NRJ Lebanon. Dzień później zaprezentowała „Start a Fire” na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014. Wydarzenie to było transmitowane na żywo w 168 krajach. 15 września artystka została nagrodzona w plebiscycie „Kobieta Roku Glamour”, organizowanym przez magazyn Glamour.

Dyskografia

Albumy studyjne

Rok Dane dot. albumu Najwyższa pozycja na liście
POL
2014 Add the Blonde
  • Wydany: 26 sierpnia 2014
  • Wytwórnia: Universal Music Polska, Magic Records
  • Format: CD, digital download
8

EP

Rok Dane dot. albumu Najwyższa pozycja na liście
POL
2013 All I Need
  • Wydany: 30 lipca 2013
  • Wytwórnia: Universal Music Polska, Magic Records
  • Format: CD, digital download
50

Single

Rok Tytuł Najwyższe pozycje na listach Album
POL
POL
(nowości)

RMF
SLiP
ESKA
MAXXX
AUT
GER
2013 „Thank You Very Much” 2 1 1 1 38 41 All I Need
„Tell Me How Are Ya”
2014 „Wasted” 6 1 1 2 2 2 Add the Blonde
„Start a Fire” 1 1 5
„–” singel nie był notowany.

Teledyski

Rok Tytuł Reżyser
2013 „Thank You Very Much” Chris Piliero
2014 „Wasted” Julia Bui Ngoc
„O mnie się nie martw” Jacek Kościuszko
„Start a Fire” (wersja pierwsza) Agata Tadra
„Start a Fire” (wersja druga) Olga Czyżykiewicz

Nagrody i nominacje

Rok Wydarzenie/Konkurs Kategoria Rezultat
2012 TOPtrendy 2012 Trendy Nominacja
2013 TOPtrendy 2013 Największe przeboje roku („Thank You Very Much”) Nominacja
Bałtycki Festiwal Piosenki Rywalizacja o Grand Prix festiwalu 2. miejsce
Eska Music Awards 2013 Najlepsza artystka Nominacja
Najlepszy hit („Thank You Very Much”) Nominacja
Najlepszy debiut Nominacja
Eska TV Award – Najlepsze video („Thank You Very Much”) Wygrana
MTV Europe Music Awards 2013 Najlepszy polski wykonawca Nominacja
Glam Awards 2013 Gwiazda roku Nominacja
Nadzieja roku Wygrana
Modny debiut Eska.pl Nominacja
Róże Gali 2013 Debiut Nominacja
Plebiscyt Onet.pl Artysta roku − Polska 8. miejsce
Teledysk roku − Polska („Thank You Very Much”) 2. miejsce
Wielkie podsumowanie roku Radia ZET Wokalistka roku Nominacja
Odkrycie roku 3. miejsce
2014 Wiktory 2013 Gwiazda piosenki Nominacja
Kids' Choice Awards 2014 Ulubiona polska gwiazda Nominacja
Plejada Top Ten 2014 Debiut roku Nominacja
TOPtrendy 2014 Cyfrowa Piosenka Roku („Thank You Very Much”) 3. miejsce
Największe przeboje roku („Wasted”) Nominacja
SuperJedynki SuperArtysta bez granic Wygrana
Eska Music Awards 2014 Eska TV Award – Najlepsze video („Wasted”) Nominacja
Plebiscyt Glamour Kobieta Roku Glamour Wygrana

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu