Margaret (piosenkarka) [historia i autorzy]

Margaret, właściwie Małgorzata Jamroży (ur. 30 czerwca 1991 w Stargardzie Szczecińskim) – polska piosenkarka i blogerka modowa.

Spis treści

Rodzina

Rodzice Margaret, Elżbieta i Ryszard Jamroży z wykształcenia są pedagogami. Wokalistka ma starszego brata, Tomasza.

Edukacja

Margaret pochodzi z Ińska, zaś w Choszcznie ukończyła szkołę muzyczną pierwszego stopnia w klasie klarnetu i saksofonu. Dalszą edukację z kolei kontynuowała w Szczecinie, gdzie skończyła liceum ogólnokształcące. Następnie rozpoczęła studia w Warszawie na wydziale anglistyki, lecz później przeniosła się na wydział projektowania ubioru.

Kariera

Początki kariery

Swoją karierę zaczynała w liceum, jako wokalistka w zespole oNieboLepiej, powstałym w styczniu 2009. W tym samym roku została laureatką jednego z odcinków Szansy na sukces, gdzie zaśpiewała „Znam Cię na pamięć” z repertuaru Moniki Brodki i wystąpiła w koncercie finałowym programu w warszawskiej Sali Kongresowej. W 2010 roku wystąpiła w musicalu „Rent” w szczecińskiej Operze na Zamku. Również tego samego roku współtworzyła projekt Gosia Jamroży Project (grupa funkcjonowała również pod nazwą Margaret J. Project), z którym m.in. trafiła do półfinału Coke Live Fresh Noise 2010. Wraz z zespołem stworzyła m.in. takie utwory jak „Pod prąd”, „Wróć do siebie”, „I will” i „Co teraz”, do którego powstał również teledysk. W 2011 roku zaczęła prowadzić blog o modzie. Ponadto w tym samym roku wystąpiła w programie Moda z bloga w stacji TVN Style i uczestniczyła w nagraniu kompozycji „Moments” do kampanii promocyjnej Open Finance, a także wystąpiła w teledysku zrealizowanym do tego utworu. W 2012 roku na potrzeby reklamy linii lotniczych OLT Express nagrała piosenkę „It Will Be Lovely Day”, którą skomponował Paweł Lucewicz, a napisał Jacek Lusiński. W między czasie nagrała również m.in. utwory do reklam firmy Apart czy Toyota oraz wokalizy do filmu Bokser.

2012–2013: „Thank You Very Much”

26 maja 2012 wystąpiła w konkursie Trendy na festiwalu TOPtrendy 2012 z piosenką „Thank You Very Much”, którą napisali i skomponowali Thomas Karlsson i Joakim Buddee, a za produkcję odpowiadał Ant Whiting. Teledysk do tej piosenki z kolei wzbudził wiele kontrowersji, a jego reżyserem i pomysłodawcą był Chris Piliero, który współpracował m.in. z Britney Spears i Keshą. Teledysk był kręcony w Los Angeles, a Margaret grała w nim dziewczynę wychowywaną przez rodziców nudystów. Ze względu na liczne sceny nagości, jakie się w nim pojawiają, wideo zostało usunięte z serwisu YouTube zaledwie kilka godzin po premierze. Utwór „Thank You Very Much” został oficjalnie wydany w Polsce w formacie digital download 21 lutego 2013. Wtedy też fragment kompozycji został wykorzystany we wiosennej ramówce telewizji Polsat, a następnie w jesiennej ramówce niemieckiej stacji telewizyjnej Pro7. Singel był notowany na 2. miejscu listy Polish Airplay Chart, najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych oraz na listach sprzedaży w Niemczech, gdzie trafił na 41. miejsce i Austrii, w której znalazł się na 38. miejscu. Ponadto o Margaret, piosence „Thank You Very Much” i zrealizowanym do niej teledysku pisały media nie tylko w Polsce, ale i za granicą m.in. brytyjski dziennik The Sun. 8 czerwca 2013 Margaret z tą piosenką wystąpiła w konkursie Największe Przeboje Roku na TOPtrendy 2013 w Operze Leśnej.

2013: Bałtycki Festiwal Piosenki i All I Need

W czerwcu 2013 Margaret została twarzą nowej kolekcji polskiej marki Local Heroes. Z kolei w lipcu została twarzą letniej kolekcji marki Staff By Maff, której właścicielką jest blogerka modowa Julia Kuczyńska, znana pod pseudonimem „Maffashion”. Margaret wzięła udział w sesji zdjęciowej, promującej kolekcję, w której zdjęcia wykonała sama Julia Kuczyńska.

4 lipca 2013 swoją premierę w Radiu Eska miał drugi singel Margaret „Tell Me How Are Ya”, który zaś oficjalnie został wydany 9 lipca. 14 lipca wokalistka wystąpiła podczas koncertu Lata ZET i Dwójki w Słubicach, gdzie wykonała utwór „Thank You Very Much”. W dniach 19–20 lipca z piosenkami „Thank You Very Much” i „I Get Along” reprezentowała Polskę na Bałtyckim Festiwalu Piosenki w szwedzkim mieście Karlshamn, gdzie zajęła 2. miejsce. 30 lipca ukazał się jej debiutancki minialbum All I Need, na którym znalazło się 6 piosenek, w tym m.in. „Thank You Very Much” oraz „Tell Me How Are Ya”. Płyta zadebiutowała na 50. miejscu listy OLiS. 8 sierpnia w warszawskim klubie „Iskra” odbył się koncert promocyjny EP–ki.

3 sierpnia Margaret wystąpiła podczas Eska Music Awards 2013, gdzie wykonała utwory „Thank You Very Much” i „Tell Me How Are Ya”. Na gali otrzymała nagrodę za teledysk do piosenki „Thank You Very Much” w kategorii Eska TV Award – Najlepsze video. Ponadto nominowana była w kategoriach Najlepsza artystka, Najlepszy hit (za „Thank You Very Much”) oraz Najlepszy debiut. 24 sierpnia 2013 wystąpiła podczas drugiego dnia Sopot Top of the Top Festival 2013 w koncercie 5 lat z Muzodajnią. Największe przeboje lata. Tydzień później zaśpiewała w Berlinie podczas koncertu Stars for Free 2013, organizowanego przez stację radiową RTL Radio.

We wrześniu została nominowana do nagrody MTV Europe Music Awards 2013 w kategorii Najlepszy polski wykonawca. Miesiąc później otrzymała nominację do Róż Gali w kategorii Debiut za muzyczny podbój Europy. Pod koniec 2013 odbyła trasę promocyjną we Włoszech.

Od 2014: „Wasted” i debiutancki album studyjny

31 grudnia 2013 wystąpiła podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów na Skwerze Kościuszki w Gdyni, gdzie premierowo wykonała swój trzeci singel „Wasted”, który jest również pierwszym singlem promującym jej debiutancki album studyjny. W trakcie sylwestrowego koncertu zaśpiewała również swój przebój „Thank You Very Much”. Singel „Wasted” został wydany 15 stycznia 2014. Dzień wcześniej odbyła się premiera teledysku do piosenki, który wyreżyserowała Julia Bui Ngoc. Kompozycja dotarła do 6. miejsca listy dwudziestu najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. 10 stycznia 2014 odbyła się premiera komedii Piotra Wereśniaka Wkręceni, w której wykorzystany został utwór z repertuaru Margaret pod tytułem „Thank You Very Much”.

W lutym piosenkarka została nominowana do nagród: Wiktory w kategorii Gwiazda piosenki oraz Kids' Choice Awards w kategorii Ulubiona polska gwiazda. W tym samym miesiącu zagrała w jednym ze spotów reklamowych sieci komórkowej Play. Pod koniec marca wystąpiła na rozdaniu Wiktorów 2013, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie, ostatecznie nie zdobywając jednak nagrody w kategorii, w której była nominowana.

3 kwietnia wokalistka zagrała koncert w warszawskim klubie „Syreni Śpiew”, podczas którego zaprezentowała premierowo większość materiału ze swojego debiutanckiego albumu studyjnego. W wywiadzie udzielonym dla TVN po koncercie poinformowała, iż termin wydania longplaya planowany jest na czerwiec. Tego samego dnia była gwiazdą wieczoru podczas gali Rak. To się leczy!, która odbyła się w Teatrze Capitol.

1 maja Margaret uczestniczyła w koncercie Tu bije serce Europy, zorganizowanym przez TVP z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, gdzie wraz z Aleksandrą Szwed, Rafałem Brzozowskim i Dawidem Kwiatkowskim zaśpiewała medley przebojów zespołu ABBA. 30 maja z kolei wystąpi w koncercie TOP podczas pierwszego dnia festiwalu TOPtrendy 2014 wśród dziesięciu artystów z największą liczbą sprzedanych płyt i singli w poprzedzającym roku w Polsce. Dzień później natomiast wystąpi w konkursie Największe Przeboje Roku wśród wykonawców, których piosenki były w ostatnim roku najczęściej granymi w stacjach radiowych.

Dyskografia

EP

Rok Dane dot. albumu Najwyższe pozycje na liście
POL
2013 All I Need
  • Wydany: 30 lipca 2013
  • Wytwórnia: Universal Music Polska, Magic Records
  • Format: CD, digital download
50

Single

Rok Tytuł Najwyższe pozycje na liście Album
POL
POL
(nowości)

RMF
SLiP
ESKA
MAXXX
AUT
GER
2013 „Thank You Very Much” 2 1 1 1 38 41 All I Need
„Tell Me How Are Ya”
2014 „Wasted” 6 1 1 2 2 2
„–” pozycja nie była notowana.

Teledyski

Rok Tytuł Reżyseria Album
2013 „Thank You Very Much” Chris Piliero All I Need
2014 „Wasted” Julia Bui Ngoc

Nagrody i nominacje

Rok Konkurs Kategoria Rezultat
2012 TOPtrendy 2012 Trendy Nominacja
2013 TOPtrendy 2013 Największe przeboje roku („Thank You Very Much”) Nominacja
Bałtycki Festiwal Piosenki Rywalizacja o Grand Prix festiwalu 2. miejsce
Eska Music Awards 2013 Najlepsza artystka Nominacja
Najlepszy hit („Thank You Very Much”) Nominacja
Najlepszy debiut Nominacja
Eska TV Award – Najlepsze video („Thank You Very Much”) Wygrana
MTV Europe Music Awards 2013 Najlepszy polski wykonawca Nominacja
Glam Awards 2013 Gwiazda roku Nominacja
Nadzieja roku Wygrana
Modny debiut Eska.pl Nominacja
Róże Gali 2013 Debiut Nominacja
Onet.pl Artysta roku − Polska 8. miejsce
Teledysk roku − Polska („Thank You Very Much”) 2. miejsce
Wielkie podsumowanie roku Radia ZET Wokalistka roku Nominacja
Odkrycie roku 3. miejsce
2014 Wiktory 2013 Gwiazda piosenki Nominacja
Kids' Choice Awards 2014 Ulubiona polska gwiazda Nominacja
TOPtrendy 2014 TOP Nominacja
Największe przeboje roku Nominacja

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu