Malinotruskawka [historia i autorzy]

Malina ponętna, malinotruskawka (Rubus illecebrosus Focke) – gatunek roślin z rodzaju Rubus. Pochodzi z Japonii, jest uprawiany w wielu regionach świata.

Morfologia

Pokrój
Półkrzew wyrastający do wysokości 0,6 m o pokroju zbliżonym do kulistego.
Kwiaty
Roślina kwitnie w lipcu. Kwiaty, białe, duże. Zapylane przez owady.
Owoce
Żywoczerwone, dojrzewają w sierpniu, duże, kuliste i błyszczące. Są jadalne, w smaku przypominają owoce morwy, średnicy ok. 30 mm. Owocuje na pędach jednorocznych.

Zastosowanie

Owoce można stosować jako uzupełnienie i dekorację w galaretkach oraz przy wypieku ciast. Malinotruskawka nadaje się także na niskie, dekoracyjne żywopłoty. Szybko rozprzestrzenia się na wolnej powierzchni.

Uprawa

Roślina rośnie zarówno na glebie piaszczystej, jak i cięższej, wymaga jednak podłoża dobrze przepuszczalnego, wilgotnego. Toleruje szeroki zakres pH gleby. Może rosnąć w półcieniu lub w pełnym słońcu. Nasiona wymagają stratyfikacji. Należy je wysiewać na początku jesieni w zimnym inspekcie. Przechowywane nasiona wymagają jednego miesiąca stratyfikacji w temperaturze około 3 °C.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu