Mój sąsiad Totoro [historia i autorzy]

– japoński film anime w reżyserii Hayao Miyazakiego. Film niespodziewanie zdobył ogromną popularność i stał się sztandarową produkcją studia Ghibli. Wizerunek tytułowego bohatera filmu wkrótce stał się częścią logo wytwórni i pozostaje w nim do dziś.

Serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 93%.

Opis fabuły

Film opowiada o dwóch siostrach, Mei i Satsuki, które przeprowadzają się wraz z ojcem do starego domu na wsi, aby być bliżej matki leżącej w szpitalu. Satsuki spotyka chłopca imieniem Kanta, który, mimo wcześniejszej antypatii, zaprzyjaźnia się z nią. Pewnego dnia siostry spotykają leśnego ducha imieniem Totoro i od tego czasu ich życie zaczyna przepełniać magia.

Film jest częściowo biografią samego Miyazakiego. On też wychowywał się tylko z ojcem, podczas gdy jego matka musiała leżeć w szpitalu.

Wersja polska

Opracowanie wersji polskiej na zlecenie CANAL+: Studio Sonica
Reżyseria: Krzysztof Kołbasiuk
Dialogi: Roman Zawadzki
Dźwięk i montaż: Sławomir Czwórnóg
Kierownictwo produkcji: Marzena Omen-Wiśniewska
Obsada:

  • Lucyna Malec − Satsuki Kusakabe
  • Agnieszka Matysiak − Mei Kusakabe
  • Zofia Gładyszewska
  • Jolanta Żółkowska
  • Jacek Sołtysiak

Piosenki z tekstem: Ryszarda Skalskiego śpiewała: Beata Jankowska-Tzimas
Kierownictwo muzyczne: Jacek Grudzień i Marek Klimczuk

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu