Ludwinów (gmina Leśna Podlaska) [historia i autorzy]

Ludwinów – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Leśna Podlaska. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bialskopodlaskiego.

Pierwotnie wieś znajdowała się w obrębie Worgul, od XV wieku własność Nasutów w składzie dóbr bialskich, następnie Zabrzezińskich, Klińczów i od 1579 roku do początku XIX wieku Radziwiłłów. W 1522 roku w Ludwinowie wzmiankowany był folwark. W I poł. XIX wieku we wsi wzniesiono dwór w stylu klasycystycznym. W 1881 roku dobra kupił Piotr Szeliski. W posiadaniu jego rodziny znajdowały się do 1944 roku. Dwór został zniszczony po II wojnie światowej i zrekonstruowany w latach 1988-1991

Ochroną prawną objęty jest las "Krówka" oraz pomniki przyrody - lipy drobnolistne i jesiony, w tym aleja lipowa.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu