Lucerna mieszańcowa [historia i autorzy]

Lucerna mieszańcowa, lucerna pośrednia, lucerna piaskowa (Medicago x varia Martyn) – gatunek byliny z rodziny bobowatych. Jest to mieszaniec lucerny siewnej i lucerny sierpowatej, uprawiany i dziczejący. Pochodzi prawdopodobnie z Kazachstanu i wschodniej Europy, rozprzestrzeniony jest w wielu innych regionach.

Morfologia

Roślina wieloletnia o cechach pośrednich, bardzo zmienna.

Kwiaty
Motylkowe o różnych barwach – żółtawozielone, czerwonofioletowe, fioletowe, rzadziej białe.
Owoce
Wielonasienny, omszony strąk o 3/4-2 skrętach. Nasiona owalne, nerkowate, wydłużone, żółte do żółtobrunatnych.

Zastosowanie

  • Roślina uprawna – cenna roślina pastewna, wieloletnia i wielokośna, mniej wymagająca, bardziej plenna i trwalsza niż inne gatunki lucerny. Jest podstawową rośliną motylkową uprawianą w rejonach bardziej suchych, gdzie zawodzi uprawa koniczyny czerwonej. Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu może czerpać wodę i sole mineralne z głębszych warstw gleby. Znajduje się w rejestrze roślin rolniczych Unii Europejskiej.

Systematyka

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu