Liliowiec ogrodowy [historia i autorzy]

Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis ×hybrida Hort.) – gatunek byliny z rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Pochodzi z Azji wschodniej i Europy Południowej. Roślina powstała w wyniku wielokrotnego krzyżowania między sobą takich gatunków jak: liliowiec rdzawy, żółty, mniejszy, cytrynowy, Dumortiera, Midendorfa i Thumberga.

Morfologia

Łodyga
W postaci krótkiego kłącza.
Liście
Równowąskie, łukowato wygięte, o długości ok. 70 cm, rozkładające się na boki.
Kwiaty
Duże, wyrastające na bezlistnym pędzie ponad liście. Na jednym pędzie od 1 do 10 kwiatów barwy żółtej, pomarańczowej, miedzianej, różowej lub jasnoczerwonej. Poszczególne kwiaty kwitną często tylko jeden dzień. Nie nadają się na kwiat cięty, po ścięciu bowiem ich kielichy od razu się zamykają. Kwitnienie od V do IX (zależnie od odmiany).
Korzenie
Grube, mięsiste i długie sięgające do 80 cm w głąb gleby (dzięki temu roślina znosi suszę).

Uprawa

Bylina, wymagająca wilgotnej gleby i słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska. Dobrze rosnąca na glebach próchniczych i wilgotnych. Każdy kwiat kwitnie jeden dzień, jednak szybko pojawiają się kolejne, dzięki czemu liliowce stanowią ozdobę wielu ogrodów przez kilka miesięcy. Roślina nie wymagająca regularnego podlewania, należy jednak uważać, by nie przesuszyć gleby. Odmiany nieodporne na mróz należy okrywać. Może pozostać w jednym miejscu nawet 20 – 30 lat.

Zastosowanie

  • Roślina rabatowa, znakomicie nadaje się do obsadzania brzegów zbiorników wodnych oraz sadzenia w grupach na trawnikach.
  • Niektóre części liliowców są całkowicie jadalne. Chińczycy z powodzeniem wykorzystują w swojej kuchni młode liście,bulwy na korzeniach, suszone lub gotowane pąki kwiatowe.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu