Licytacja (brydż) [historia i autorzy]

Licytacja – faza gry w brydża, prowadząca do ustalenia kontraktu.

Licytacja polega na tym, że gracze zgłaszają kolejno swoje odzywki, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozpoczyna rozdający. Gracz ma do wyboru następujące odzywki:

  • spasować
  • przelicytować: zalicytowanie x w dany kolor stanowi zobowiązanie do wzięcia przez parę x+6 lew przy tymże kolorze atutowym. Można zalicytować wtedy i tylko wtedy, gdy licytuje się odzywkę starszą od najstarszej dotychczas zalicytowanej (przy starszeństwie: BA,♠,,,♣). Na przykład, 1♠ jest starsze od 1 (bo piki są starsze od kar), ale 3♣ jest starsze od 2BA (bo 3 > 2).
  • skontrować: jeżeli uważamy, że przeciwnicy nie wygrają zaproponowanego kontraktu, możemy skontrować, czyli podwoić stawkę punktową. W nowoczesnych systemach kontra przyjmuje również znaczenia sztuczne, takie jak kontra wywoławcza, kontra negatywna czy kontra Lightnera.
  • zrekontrować: jeżeli nas skontrowano i uważamy, że wygramy zapowiedziany kontrakt, to możemy zrekontrować, czyli jeszcze raz podwoić stawkę. Rekontra może posiadać również sztuczne znaczenia, przykładem może być rekontra SOS.

Kontry i rekontry mają poważny wpływ na wielkość uzyskanego zapisu.

Licytacja kończy się trzema kolejnymi pasami następującymi po dowolnej odzywce.

Konwencje

Konwencja to umowa dwóch graczy, wedle której zalicytowanie określonej odzywki w określonej sytuacji znaczy coś innego, niżby znaczyło w sensie naturalnym. Przykładem bardzo popularnej konwencji jest tzw. Stayman. Istnieje ogromna ilość konwencji brydżowych. Dozwolone jest stosowanie dowolnych konwencji, jednakże musimy o nich informować przeciwnika, tłumacząc ich znaczenie. Obecna polityka systemowa nie dopuszcza ustaleń wysoce sztucznych konwencji brązowych w większości turniejów par. Można je stosować w turniejach drużynowych z tym, że należy o nich poinformować przeciwnika, oraz dostarczyć ich pełen opis z dużym wyprzedzeniem.

Systemy licytacyjne

System licytacyjny to zbiór ustaleń pomiędzy partnerami, umożliwiający im lepsze porozumienie się co do ostatecznego kontraktu. Informacje w brydżu mogą być przekazywane wyłącznie za pomocą wybieranych odzywek (wszelkie dawanie znaków ułożeniem rąk, słowami i gestami jest uznawane za oszustwo). Obecnie w Polsce najpopularniejszy jest nasz krajowy system Wspólny Język w różnych odmianach, na świecie popularny amerykański SAYC, często używane są też: Precision czy inne systemy opartne na bazie silnego trefla.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu