Lars Rainer [historia i autorzy]

Lars Rainer – postać fikcyjna, występująca w serialu Czas honoru; SS-Obersturmbannführer, m.in. szef Gestapo w Warszawie. Nieprzeciętnie inteligentny przedwojenny detektyw policyjny.

W jego rolę wciela się Piotr Adamczyk. Pierwszy raz pojawił się w odcinku "Oficer z Berlina".

Następnie awansował jako Inspektor Interpolu, jednak odszedł z tej pracy w 1936 roku, przechodząc do Policji w Kolonii, gdzie był zastępcą komendanta

Do 1937 roku był starszym inspektorem w Interpolu, gdzie zajmował się ściganiem międzynarodowych gangów. Z informacji w raportach pozyskanych przez polski wywiad w czasie wojny (odczytuje je Margaret Michałowi Konarskiemu), Rainer uchodził za "wybitnego analityka, lecz konfliktowego". W 1937 roku wstąpił do NSDAP.

Wiosną 1941 roku przyjechał do Warszawy, gdzie zastąpił zamordowanego Gerda Kellera na stanowisku szefa Gestapo w Warszawie. Głównym jego zadaniem było rozpracowanie podziemia w Warszawie. W tym celu stworzył grupę składającą się z polskich przestępców mającą inwigilować polskie podziemie, a także umieścił podsłuch w jednej z polskich kawiarni.

Po akcji obrobienia Reichsbanku przez polskie podziemie dostał zadanie odzyskania skradzionego złota. Pierwsze sukcesy w tej sprawie przerwał rozkaz o przejęciu sprawy przez Berlin. W wyniku odbicia podejrzanych podczas przewożenia do Warszawy (odbicie zostało wsparte przez Abwehrę) sprawę skradzionych pieniędzy przejęło gestapo krakowskie. W tym celu z Krakowa przybył SS-Obersturmbannführer Josef Tannenberg oraz śledczy SS-Scharführer Helmut Fuchs. W praktyce jednak przejęli kontrolę nad całym gestapo w Warszawie. ZWZ przeprowadziło nieudany zamach na niego (celowe spudłowanie przez agenta Abwehry Johanna von Reslasky vel Tadeusz Kruczek). Po zamachu wbrew własnej woli został wysłany na urlop. Jego miejsce oficjalnie zajął Josef Tannenberg. Z pomocą swojego agenta przekazał informację polskiemu podziemiu o wieczorze w restauracji Eden zorganizowanym dla oficerów Gestapo i Abwehry.

W 1944 roku po śmierci SS-Oberstumbannführera Petera Schoebbla (w zamachu przeprowadzonym przez polskie podziemie) Lars Rainer został przeniesiony do Warszawy z Salonik w Grecji, gdzie pełnił stanowisko szefa Gestapo. Jego zadaniem było odszukanie zabójców Schoebbla, a także kontynuacja śledztwa w sprawie kradzieży złota zgrabionego na rodzinach żydowskich. Po zakończeniu wojny ukrył w lesie pod Pilznem archiwum AK. Z sowieckiego obozu uciekł do Amerykanów. Przekazany Polakom, siedział w celi z Michałem. Odbity pokazał miejsce ukrycia archiwum. Trafił do amerykańskiej niewoli.

. Był związany z aktorką Ingą Neuman, która zginęła podczas strzelaniny w restauracji Eden. Jego przełożonym był SS-Brigadeführer Georg Kirsten .

Prywatnie przejawia zainteresowanie sztuką.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu