Lampart (film) [historia i autorzy]

Lampart – dramat historyczny z 1963 roku, w reżyserii Luchino Viscontiego; ekranizacja powieści Giuseppe Tomasi di Lampedusy o tym samym tytule.

Film zachowuje najważniejsze wątki powieści. Jego akcja rozgrywa się na Sycylii w latach 60. XIX wieku. Główną postacią Lamparta jest książę Don Fabrizio Salina (Burt Lancaster), głowa możnego sycylijskiego rodu. Na wyspie triumfują żołnierze Giuseppe Garibaldiego, a arystokracja stopniowo podupada i traci wpływy. Salina próbuje znaleźć miejsce dla siebie i swojej rodziny w nowych, jednoczących się, Włoszech. Zachodzące zmiany symbolizuje małżeństwo cynicznego i sprytnego siostrzeńca księcia, Tancrediego Falconeri (Alain Delon), z pochodzącą z mieszczaństwa, acz bogatą, piękną Angeliką (Claudia Cardinale).

Długość filmu waha się od 151 (wersja hiszpańska) do 205 minut (wersja premierowa). Najczęściej spotykaną jest jednak wersja 187 minutowa.

Nagrody i wyróżnienia

  • Złota Palma na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1963.
  • W roku 1995, z okazji stulecia narodzin kina, film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu