Księga rekordów Szutki [historia i autorzy]

Księga rekordów Szutki (serbochorw. Knjiga rekorda Šutke) – czesko-serbski film dokumentalny w reżyserii Aleksandra Manicia z 2005 r.

Akcja filmu rozgrywa się w zamieszkanej przez Romów dzielnicy Skopje – Shuto Orizari, zwanej przez miejscowych Szutką. W tym ubogim osiedlu marzeniem każdego mieszkańca jest bycie najlepszym na świecie w wybranej dziedzinie. Obok magów, mistyków, tropicieli wampirów i zbieracza romskich słów przed kamerami pojawia się galeria "łowców rekordów" – bokserów, zbieraczy tureckich pieśni i najlepszych na świecie rybaków. Stopniowo jednak w codzienne życie mieszkańców Szutki wkracza "cywilizacja Zachodu". Na miejscowym bazarze można zaopatrzyć się w oryginalne ubrania Versace, powszechnie dostępne są pirackie nagrania, a mieszkańcy żyją losami postaci z południowoamerykańskiej telenoweli Kassandra.

Sam twórca filmu określił go jako "komedię antropologiczno-dokumentalną".

Film był nagradzany na festiwalach w Lubljanie, Madrycie, Ourense i w Pradze.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu