Krzywin (powiat gryfiński) [historia i autorzy]

Krzywin (do 1945 niem. Kehrberg) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa, przy trasach linii kolejowej nr 273 Kostrzyn–Szczecin i drogi wojewódzkiej nr 122.

31 grudnia 2008 r. wieś miała 694 mieszkańców.

W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Krzywin. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

W Krzywinie znajduje się przychodnia rodzinna oraz szkoła podstawowa. Wcześniej na terenie miejscowości znajdował się budynek poniemiecki szkoły podstawowej, odremontowany po wojnie służył do lat 90. jako szkoła podstawowa. Wraz z utratą przez Krzywin praw gminnych na rzecz miejscowości Widuchowa (obecnie gmina Widuchowa), budynek został wyburzony, a szkoła przeniesiona do budynku gminy, który został rozbudowany do obecnego kształtu. W tym samym czasie z powodu braku opłacalności i utraty praw gminnego ośrodka zamknięte zostały 2 banki i sklepy. Na terenie boiska piłkarskiego należącego do szkoły podstawowej w Krzywinie wybudowano nowe boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki oraz siatkówki w ramach projektu Orlik 2012. Miejscowa Straż Pożarna w 2006 roku obchodziła 60-lecie istnienia, zbiegło to się z otrzymaniem przez nią nowoczesnego wozu ratunkowego. Kilka lat wcześniej otrzymała nożyce hydrauliczne. Działa tutaj tartak. W miejscowości znajduje się 5 sklepów, w tym jeden odzieżowy.

W historii miejscowości Krzywin zapisał się także młyn wodny, umieszczany na pocztówkach z przełomu XIX i XX wieku. Młyn wodny znajdował się pomiędzy miejscowością Krzywin, wówczas Kehrberg, a miejscowością Ognica. Do dziś pozostał tam jedynie fragment progu młyna i sztucznie usypana grobla. W miejscowości Krzywin znajduje się poza tym najwyższy punkt w gminie – 75 m n.p.m. W granicach miejscowości znajduje się też fragment lasu bukowego.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Obecny kościół gotycki wzniesiono w XV wieku z kamieni narzutowych i cegły, na planie czworoboku, z drewnianą wieżą wbudowaną w korpus nawowy.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu