Krzyżówka hetmańska [historia i autorzy]

Krzyżówki hetmańskie to rodzaj krzyżówek, w których objaśnienia są łamigłówkami słownymi.

Objaśnienia

Objaśnienia w krzyżówkach hetmańskich składają się z dwóch części. Jedna z nich to zwykły, choć bardzo ogólnikowy, opis wyrazu. Druga to gra słów, która polega na łączeniu, wyszukiwaniu i przestawianiu liter i wyrazów, co zawsze jest w zakamuflowany sposób sygnalizowane. Kolejność części i granica między nimi nie jest ujawniana, interpunkcja nie ma znaczenia.

Przykłady

Poniższe przykłady pochodzą z Gazety w kratkę, bezpłatnego, obecnie nie wydawanego, dodatku do Gazety Wyborczej.

Opis "roztrzepana sroka i kuzynka wróbla" określa wyraz SIKORA ("kuzynka wróbla"). Słówko "roztrzepana" sugeruje, że sąsiednie wyrazy ("sroka i") należy zanagramować

Objaśnienie "ze mną w środku zalewa, ale nie ma we śnie" dotyczy wyrazu ZJAWA ("we śnie"). Litery "JA" należy wpisać do środka wyrazu Z-ALE-WA, a następnie usunąć "ALE".

"Z torbą gna z powrotem w niekończącym się kurzu" to KANGUR ("z torbą"). Dlaczego K-ANG-UR jest rozwiązaniem "hetmańskim"? "Gna z powrotem" oznacza wyraz "gna" czytany wspak. "Niekończący się kurz" to litery KUR.

Hasło "śmieje się, skoro nie całkiem jest najeżone" oznacza wyraz RŻYSKO ("jest najeżone"). Zlepiamy "RŻY" ("śmieje się") i "SKO" ("skoro nie całkiem").

Angielski pierwowzór krzyżówek hetmańskich

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu