Krabojad [historia i autorzy]

Krabojad (Lobodon carcinophaga) – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych, najliczniej reprezentowany w Antarktyce gatunek płetwonogich. W zimie spotykane na wybrzeżach Ameryki Południowej, Australii i południowej Afryki.

Charakterystyka

Samice są większe od samców i osiągają 2,7 m długości i 250-300 kg wagi. Futro szare i kremowo-białe. Żyją i rozmnażają się w strefie paku lodowego, gdzie tworzą liczne stada po kilkadziesiąt sztuk. Żywią się prawie wyłącznie krylem, który cedzą przez charakterystycznie zbudowane zęby. Dojrzałość płciową uzyskują pomiędzy 3 i 4 rokiem życia. Po 11-miesięcznej ciąży samica rodzi jedno młode, które waży ok. 20 kg. Przez 3 tygodnie młode pozostaje pod opieką matki.

Krabojad jest najbardziej licznym gatunkiem płetwonogich. Jego populacja jest szacowana na 15-40 milionów osobników.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu