Kokornak wielkolistny [historia i autorzy]

Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla Lam.) nazywany także ze względu na duże rozmiary "krzewem szlacheckim" – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Meksyku, rozprzestrzenił się również na Karaibach. Jest uprawiany w różnych rejonach świata, również w Polsce.

Morfologia i biologia

Pędy
Młode pędy są zielone, nagie i gładkie, starsze szare, spękane.
Kwiaty
Duże (do 15 cm długości) purpurowe i zielone, o charakterystycznym i dość oryginalnym kształcie. Wydzielają nieprzyjemny dla ludzi zapach zwabiający muchy, które je zapylają.
Liście
Sercowate, duże (do 30 cm długości i takiej samej szerokości), z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, pod spodem sinozielone, o brzegu lekko pofalowanym. Ogonki liściowe długości do 7 cm owijają się wokół cieńszych podpór.

Zastosowanie

Roślina ozdobna, pnącze nadające się do sadzenia w miejscach półcienistych lub cienistych. Możliwe do uprawy na obszarach o ciepłym klimacie strefy 10-12, może być jednak uprawiany również w Polsce. Wymaga przepuszczalnej, próchnicznej gleby oraz rusztowania dla podtrzymania jego cienkich pędów. Rozmnaża się z nasion wysiewanych wczesną wiosną oraz z sadzonek wyprodukowanych przez ogrodników. Rozrasta się bardzo szybko. Roślina idealna do miejskich warunków: do sadzenia przy ogrodach, altanach, pergolach (pędy rośliny owijają się wokół podpór). Roślina odporna na mróz, przed zimą jednak zaleca się zabezpieczyć ją przed mrozem poprzez obsypanie ziemią, liśćmi lub igliwiem dolnej części rośliny do ~25-30 cm.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu