Kościół Miłosierdzia Bożego w Krakowie (osiedle Na Wzgórzach) [historia i autorzy]

Kościół Miłosierdzia Bożego – kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Krakowie, na osiedlu Na Wzgórzach 1a w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.

Pod koniec lat 70. XX wieku kardynał Karol Wojtyła postanowił podzielić olbrzymie parafie nowohuckie, mogilską i bieńczycką na mniejsze. Jedną z zaplanowanych była parafia obejmująca zasięgiem terytorialnym osiedla Na Stoku, Na Wzgórzach oraz Grębałów. Wystąpiono do władz o zezwolenie na budowę kościoła i 24 maja 1980 otrzymano zgodę i lokalizację na os. Na Wzgórzach, wydane przez prezydenta Krakowa Edwarda Barszcza.

W maju 1981 roku władze kościelne zaakceptowały plan świątyni autorstwa Witolda Cęckiewicza. W dniu 22 października 1981 kardynał Franciszek Macharski poprowadził nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i erygował nową parafię pod takim wezwaniem. Dekret wszedł w życie 25 października 1981.

Budowę nowego kościoła rozpoczęto w maju 1982 roku.

Jako, że świątynia miała stanąć na podmokłym terenie, prace budowlane rozpoczęto od wbicia 224 trzynastometrowych pali pod fundamenty. Podczas mszy na krakowskich Błoniach, dnia 23 czerwca 1983 Jan Paweł II poświęca kamień węgielny dla kościoła. We wrześniu 1984 powstaje żelazna konstrukcja dachu i rozpoczyna się krycie jej blachą miedzianą. Rozpoczęto także budowę wieży na której w 1985 zawieszone zostały trzy dzwony. Wieża ma 40 metrów wysokości a wieńczy ją dziesięciometrowy krzyż.

Konsekracji kościoła dokonał w dniu 7 czerwca 1987 kardynał Franciszek Macharski.

W 1994 zamontowano w świątyni organy.

Świątynia ma nowoczesną, strzelistą bryłę. Jej wnętrze nie jest podzielone na nawy, jest jedną halą. Pierwsza kondygnacja to Kaplica Niepokalanego Serca Maryi. Nad nią znajduje się właściwy kościół.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.