Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu [historia i autorzy]

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu - rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Bolesławcu przy Placu Zamkowym.

Kościół, pierwotnie jako ewangelicki, wzniesiono w miejscu dawnego zamku bolesławieckiego w latach 1752-1756. 73 metrową neogotycką wieżę z piaskowca wybudowano w latach 1834-1835 według projektu późniejszego wykonawcy wiaduktu kolejowego Fryderyka Engelhardta Gansela. Z umieszczonych w jej wnętrzu trzech dzwonów wykonanych w 1971 roku największy nosi imię Matki Bożej Nieustającej pomocy i waży 1650 kg. kościół po 1945 roku zaniedbany popadał w ruinę, od 1970 służy parafii katolickiej. Skromnie wyposażone wnętrze jednoprzestrzennej budowli przykryte jest dwuspadowym dachem.

  • Bolesławiec i okolice. Plan miasta. Mapa okolic. Wydawnictwo Plan, Jelenia Góra 2002, ISBN 83-88049-11-9

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu