Kościół św. Jana Chrzciciela w Służewie [historia i autorzy]

Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Służewie - rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Służewo w gminie Aleksandrów Kujawski, w powiecie aleksandrowskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu aleksandrowskiego. Mieści się przy Placu Jana Pawła II.

Historia

Budowa obecnej, gotycko - renesansowej budowli została rozpoczęta w 1560 przez Jana Służewskiego wojewodę brzesko-kujawskiego. Stara drewniana budowla została przeniesiona do Brudni koło Dąbrowy Biskupiej. Nad drzwiami do zakrystii jest umieszczona płaskorzeźba z datą 1560 symbolizującą rozpoczęcie budowy kościoła. Gdy fundator zmarł, kontynuatorką budowy była wdowa po nim, Małgorzata Służewska z domu Sternberg-Kostka. Służewscy ufundowali również nową plebanię i przykościelny szpital. W 1581 roku świątynię poświęcił biskup Stanisław Karnkowski. Pod koniec XIX wieku. przy istotnej pomocy ówczesnych dziedziców Służewa Wodzyńskich proboszcz Wawrzyniec Waszak przeprowadził gruntowną renowację kościoła. W latach 1898 - 1899 zostało wymienione sklepienie i wieża została podwyższona o jedną kondygnacje. Wodzyńscy zaprosili do Służewa znanego rzeźbiarza Wacława Bębnowskiego który w służewskiej świątyni wykonał sporo rzeźb: chrzcielnicę, ołtarz główny z okazałą pietą, ambonę, lożę kolatorską i stacje drogi krzyżowej.

Architektura

Kościół został wybudowany z czerwonej cegły, posiada masywną, czworokątną wieżę od frontu. Całość wygląda jak zamek. Z kościelnej wieży można zobaczyć Toruń.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu