Kościół św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim [historia i autorzy]

Kościół Świętego Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim – świątynia wybudowana w latach 1826-1834 według projektu architekta Ludwika Bethiera dla ewangelików. W 1897 została dobudowana wieża oraz przebudowano fasadę świątyni w stylu neorenesansowym. Podczas I wojny światowej w 1914 kościół został zniszczony. W latach 1921-1923 wybudowano nowy korpus świątyni według projektu architekta Józefa Kabana. W 1945 kościół został przejęty przez katolików. Konsekrowany w 1945 przez księdza Jana Kaweckiego, proboszcza parafii Narodzenia NMP w Konstantynowie. Poświęcony i konsekrowany 1 maja 2005 przez arcybiskupa Władysława Ziółka. Kościół został wybudowany w stylu neoklasycystycznym z elementami neorenesansowymi. Mieści się przy ulicy Daszyńskiego.

Kościół jest siedzibą parafii pod tym samym wezwaniem.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu