Kołatkowate [historia i autorzy]

Kołatkowate (Anobiidae) – rodzina owadów z rzędu chrząszczy.

Przedstawiciele rodziny to małe kilkumilimetrowe owady o wytwornym wyglądzie, wśród których często występuje dymorfizm płciowy. Łatwiej jest je usłyszeć niż zobaczyć. Ich nazwa wzięła się od nocnych pieśni miłosnych wykonywanych przez samce sygnalizujących swoją obecność samicom. Ich środowiskiem życia jest stare drewno, w którym drążą chodniki we wszystkich kierunkach. Niekiedy mogą wyrządzać znaczne szkody gospodarcze niszcząc drewno np. w meblach. Inne mogą powodować znaczne szkody w przechowalniach żywności jak np. żywiak chlebowiec. Niektóre żyją w hubach drzewnych. Larwy przypominają pędraki z rodziny żukowatych, też są miękkie, krępe i zgięte.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu