Klimat śródziemnomorski [historia i autorzy]

Klimat śródziemnomorski – rodzaj klimatu podzwrotnikowego (subtropikalnego), występujący nad Morzem Śródziemnym (stąd jego nazwa), a także w Kalifornii, RPA, na południu Australii oraz u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej. Jego charakterystyczną cechą są ciepłe i suche lata powyżej 20 °C oraz łagodne zimy powyżej 0 °C, a także fakt, że występuje głównie bezpośrednio nad morzem lub oceanem, zazwyczaj na zachodnim wybrzeżu, a bardzo rzadko w głębi lądu. Klimat ten sprzyja rolnictwu i turystyce masowej.

Rejony występowania

Kuchnia

Dieta oparta na kuchni śródziemnomorskiej jest zdrowa z powodu często występujących w niej owoców morza oraz wielu różnych owoców i warzyw. Oliwa z oliwek, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego, jest jednym z podstawowych składników potraw. Do znikomej ilości zawałów serca i chorób wieńcowych przyczynia się pite w dużych ilościach czerwone wino, które wypłukuje płytki miażdżycy.

Tradycyjne potrawy to m.in. hiszpańska paella (ryż z owocami morza i warzywami), włoskie makarony z różnorodnymi dodatkami, w Grecji ryby i owoce morza, przygotowane na różne sposoby.

Roślinność

Tworzą ją twardolistne zarośla typu makii, a ponadto drzewa oliwne, cytrusowe, eukaliptusy, cyprysy, pistacje oraz winna latorośl. Określana jest mianem roślinności śródziemnomorskiej. W niektórych rejonach tego klimatu można zaobserwować topolę białą.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu