Klatka meteorologiczna [historia i autorzy]

Klatka meteorologiczna - obiekt służący do zabezpieczenia przyrządów niezbędnych do wykonywania pomiarów meteorologicznych przed bezpośrednim działaniem zjawisk atmosferycznych.

Usytuowanie

Na terenie ogródka meteorologicznego, na powierzchni równej i płaskiej, z dala od zbiorników wodnych, brzegów rzek czy potoków, nie powinny się znajdować na wszelkiego rodzaju wzniesieniach, w pobliskim otoczeniu nie powinno być zabudowań, wysokich drzew, tak aby powietrze miało łatwą możliwość wymiany. Trawnik w obrębie ogródka meteorologicznego powinien mieć wysokość nie więcej niż 5 cm.

Wyposażenie i wygląd klatki meteorologicznej

Wymiary klatki to 50cm/50cm/75cm, dno z 3 desek (środkowa nieco wyżej - w celu zapewnienia przewiewności klatki, a tym samym dokładności pomiarów), ścianki z tzw. żaluzji, kolor biały, dach pochylony w stronę południową, w suficie otwory wentylacyjne, drzwiczki od strony północnej; wewnątrz przyrządy pomiarowe, których czujniki powinny znajdować się na wysokości około 2 m:

  • Psychrometr Augusta (2 termometry - jeden suchy, drugi zwilżony wodą destylowaną)
  • Termometr maksymalny i minimalny
  • Termograf
  • Higrometr
  • Higrograf
  • Automatyczny czujnik temperatury i wilgotności

oraz wiele innych.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu