Klępczewo [historia i autorzy]

Klępczewo (dawniej: niem. Klemzow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie świdwińskim, w gminie Świdwin.

We wsi znajduje się pałac klasycystyczny z XIX wieku oraz park z przełomu XVIII i XIX w.

W Klępczewie znajdują się małe jeziora takie jak: Czarne lub Oczko. Przy wjeździe od strony Świdwina po lewej stronie można zobaczyć duże prywatne jezioro.

Klępczewo po raz pierwszy wymieniono w dokumencie z 1499. Około 1843 wieś liczyła 202 mieszkańców, którzy zajmowali się głównie rolnictwem. W tym samym roku obszar gminy wynosił 1000,4 ha. Znajdowała się tu fabryka skrobi. W 1932 Klępczewo (wtedy Klemzow) stało się dzielnicą Klemzow-Schivelbein. Pod koniec II wojny światowej, 3 marca 1945 Klępczewo zajęły oddziały Armii Czerwonej. Wkrótce po tym rozpoczął się napływ Polaków.

Do 1945 Klępczewo było samodzielną parafią. Należało do kręgu Kościoła Schivelbein w województwie pomorskim, przynależało do Kościoła protestanckiego Starego Związku Pruskiego. Ostatnim niemieckim proboszczem był Kurt Lemke.

Klępczewo posiadało kościół zbudowany z drewna dębowego na planie prostokąta. Do kościoła należał też mały cmentarz otoczonym murem. Kościół został zniszczony po 1945.

Szkołą w Klępczewie kierował Otto Bartelt (nauczyciel-organista). Jego następcą został Wendt (nauczyciel).

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu