Kino "Sokolnia" w Słupcy [historia i autorzy]

Kino "Sokolnia" w Słupcy - kino cyfrowe, działające w ramach Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Traugutta. Funkcjonuje w budynku dawnej Sokolni, wzniesionym w 1932 roku przez Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", wyposażonego początkowo w dużą salę gimnastyczną. Podczas okupacji, w 1941 roku, Niemcy uruchomili w nim kino. Po wojnie, w roku 1955 budynek został wyremontowany, wyposażony w toalety, centralne ogrzewanie, nowe fotele, a w 1965 ekran panoramiczny. Dodatkowo, w latach sześćdziesiątych przy kinie działało kino objazdowe. W roku 1989 przeniesiono do budynku kina MDK w Słupcy i formalnie połączono obie instytucje. W latach dziewięćdziesiątych w kinie odbywał się festiwal Prowincjonalia (przeniesiony później do Wrześni) oraz Europrowincjonalia. W latach 1955 - 2006 kino działało pod nazwą "Grażyna", nazwę zmieniono na "Sokolnia” po generalnym remoncie odbywającym się w latach 2007 - 2009 przy okazji którego rozbudowano budynek. Otwarcie zmodernizowanego kina nastąpiło 1 lutego 2009 roku. W listopadzie 2011 roku kino przeszło proces cyfryzacji, polegający na zainstalowaniu cyfrowego projektora Sony SRX-R320 o rozdzielczości 4096×2160 pikseli z możliwośćią projekcji trójwymiarowej.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu