Katastrofa lotu Trans World Airlines 800 [historia i autorzy]

Katastrofa lotnicza samolotu Trans World Airlines Lot Numer 800 – katastrofa lotnicza z udziałem samolotu Boeinga 747-131, która miała miejsce 17 lipca 1996 około 20:31 w pobliżu Long Island. Zginęło w niej 212 pasażerów i 18 członków załogi.

Samolot o znakach rejestracyjnych N93119 został wyprodukowany w 1971 roku i był w tamtym czasie jedną z najstarszych wciąż latających maszyn serii 747.

Start lotu TWA800 z lotniska Nowy Jork-JFK w Nowym Jorku w kierunku portu lotniczego Charles'a de Gaulle'a w Paryżu początkowo zaplanowano na godz. 19:00, jednak nie dało się znaleźć jednej pasażerki, której bagaż znajdował się już na pokładzie. Ostatecznie samolot wzbił się w powietrze o godz. 20:19.

O godzinie 20:29 załoga zauważyła nieprawidłowości w działaniu wskaźników paliwa, jednak zanim zdążyła zidentyfikować ich przyczynę dwie minuty później, gdy samolot znajdował się na wysokości ok. 4200 m, potężna eksplozja rozerwała samolot, którego szczątki spadły do Atlantyku. Zginęło 230 osób (wszyscy znajdujący się na pokładzie), wśród nich m.in. żona Wayne'a Shortera.

Dochodzenie w sprawie przyczyn wypadku było najdłuższym i najdroższym w historii lotnictwa. Wokół tragedii powstało wiele teorii spiskowych, m.in. o zestrzeleniu samolotu przez Marynarkę Wojenną USA. Ostatecznie komisja NTSB ustaliła następujący przebieg zdarzeń - gdy podczas postoju na lotnisku JFK usiłowano znaleźć brakującą pasażerkę, w samolocie była włączona klimatyzacja - klimatyzator znajdujący się pod głównym zbiornikiem paliwa spowodował podgrzanie znajdującego się tam paliwa. Kiedy samolot wystartował, uszkodzona izolacja przewodów elektrycznych samolotu spowodowała, iż do niskonapięciowego obwodu paliwomierzy przeskoczyła iskra z kabli wysokiego napięcia, co z kolei wywołało kolejną dużą iskrę w uszkodzonych przewodach paliwomierzy i nastąpił wybuch.

Narodowości ofiar katastrofy

Kraj Liczba ofiar
142
42
9
9
7
6
4
4
2
2
1
1
1
Razem: 230

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.