Kantor walut elektronicznych [historia i autorzy]

Kantor walut elektronicznych – miejsce (zazwyczaj strona internetowa), gdzie można walutę narodową zamienić na walutę elektroniczną (kupno), walutę elektroniczną zamienić na narodową (sprzedaż) albo jedną walutę elektroniczną wymienić na inną (wymiana). Kantory utrzymują się ze spreadu (różnicy między ceną kupna, a ceną sprzedaży).

Kantory walut elektronicznych mają często w ofercie:

  • elektroniczne odpowiedniki walut narodowych (np. PayPal)
  • elektroniczne odpowiedniki kruszców takich jak złoto (np. Pecunix)
  • elektroniczne odpowiedniki bonów lub voucherów (np. Ukash)
  • kryptowaluty (np. Bitcoin)

Często kantor walut elektronicznych mylony jest z giełdą walut elektronicznych. Zasadniczą różnicą między tymi obiektami jest to, że w kantorze cena znana jest jeszcze przed zawarciem transakcji (istnieje cennik, do transakcji dochodzi po tej cenie), a na giełdzie składa się zlecenie z ustaloną ceną (cenę ustala się samemu, do transakcji dochodzi, kiedy inny użytkownik giełdy się na tę cenę zgodzi).

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu