Kąty Trzebuskie [historia i autorzy]

Kąty – przysiółek wsi Trzebuska położony w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Sokołów Małopolski. Tworzy samodzielne sołectwo Trzebuska-Kąty.

Pod koniec XIX wieku nazywane były Wólką Kąty i liczyły 41 domów z 212 mieszkańcami. Od roku 1945 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego, zarówno według podziału z lat 1975-1998, jak i wcześniejszych. W czasie reformy administracyjnej z przełomu lat 1998/1999 wieś nie wróciła do powiatu kolbuszowskiego, do którego należała w wieku XIX i XX, lecz została włączona do powiatu rzeszowskiego (województwo podkarpackie).

Przez miejscowość przepływa Trzebośnica, niewielka rzeka dorzecza Wisły, dopływ Sanu.

Mimo formalnej przynależności do wsi Trzebuska, mieszkańcy przysiółka podlegają również regionalizacji innych miejscowości – dzieci uczęszczają do szkół podstawowych w Trzebosi, a wierni kościoła katolickiego wchodzą w skład parafii św. Jana Chrzciciela w Sokołowie Małopolskim.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu