Jeleń z krzyżem [historia i autorzy]

Jeleń z krzyżem - legenda mająca swoje korzenie w przedchrześcijańskich mitach ludów śródziemnomorskich; rozgłos legendzie nadał zakon benedyktynów, występowała także w opowieściach o patronach myśliwych, takich jak św. Hubert czy św. Eustachy. Legenda ta związana była z różnymi kościołami i osobami historycznymi.

Myśliwy ściga jelenia, który nagle obraca się, krzyż ukazuje się między rogami, a jeleń ludzkim głosem wzywa do postawienia kościoła w tym miejscu.

W Polsce opowieść ta jest uważana za podstawę powstania m.in. różnych kościołów na Mazowszu, Wąwolnicy, klasztoru bernardynek na Świętej Katarzynie w Górach Świętokrzyskich (tam anioł w postaci jelenia polecił królewiczowi węgierskiemu Emerykowi ufundować tenże klasztor), a także w Jeleniej Górze (stąd nazwa) na Dolnym Śląsku, gdzie jeleń miał nakazać Bolesławowi Krzywoustemu postawienie kościoła.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu