Jeżówka (roślina) [historia i autorzy]

Jeżówka (Echinacea Moench) – rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych. Należy do niego 9 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej. Gatunkiem typowym jest Echinacea purpurea (L.) Moench.

Morfologia

Rośliny tworzące kępy z wzniesionych pędów i posiadające grube, jadalne korzenie. Liście pojedyncze, ulistnienie naprzemianległe. Kwiaty zebrane w przeważnie purpurowe lub fiołkoworóżowe koszyczki.

Systematyka

Synonimy taksonomiczne

Brauneria Necker ex T. C. Porter et N. L. Britton, Helichroa Rafin

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system system APG III z 2009)
:

Angiosperm Phylogeny Website adoptuje podział na podrodziny astrowatych (Asteraceae) opracowany przez Panero i Funka w 2002, z późniejszymi uzupełnieniami. Zgodnie z tym ujęciem rodzaj Echinacea należy do plemienia Heliantheae Cass., podrodziny Asteroideae (Juss.) Chev. W systemie APG III astrowate są jedną z kilkunastu rodzin rzędu astrowców (Asterales), wchodzącego w skład kladu astrowych w obrębie dwuliściennych właściwych.

Pozycja w systemie Reveala (1993-1999)
:

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa astrowe (Asteridae Takht.), nadrząd astropodobne (Asteranae Takht.), rząd astrowce (Asterales Lindl), rodzina astrowate (Asteraceae Dumort.), rodzaj jeżówka (Echinacea Moench).

Gatunki uprawiane w Polsce
:
  • jeżówka blada (Echinacea pallida Britt.)
  • jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea Moench.)
  • jeżówka wąskolistna (Echinacea angustifolia DC.)

Uprawa

Gatunki uprawiane jako rośliny ozdobne są odporne na mróz. Nadają się na rabaty i na kwiat cięty. Wymagają stanowiska w pełnym słońcu i żyznej gleby. Wskazane jest ściółkowanie. Po przekwitnięciu kwiatostany obcina się. Rozmnażaja się przez podział albo przez sadzonki. Źle znoszą przesadzanie.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu