Jeźdźcy smoków [historia i autorzy]

Jeźdźcy smoków (ang. Dragons: Riders of Berk, Dragons: Defenders of Berk) – amerykański serial animowany stworzony przez Chrisa Sandersa i Deana DeBloisa, wyprodukowany przez DreamWorks Animation. Serial jest kontynuacją filmu Jak wytresować smoka z 2010 roku.

Światowa premiera serialu miała miejsce 7 sierpnia 2012 roku na amerykańskim Cartoon Network. W Polsce premiera serialu odbyła się 14 marca 2013 roku na kanale Cartoon Network. Od 1 września 2013 roku serial jest nadawany w Telewizji Polsat.

Spis treści

Opis fabuły

Serial opowiada o chłopaku imieniem Czkawka, jego przyjacielu, smoku – Szczerbatku oraz grupie młodych trenerów smoków, którzy próbują zintegrować dzikie bestie z mieszkańcami wyspy Berk. Mogłoby się wydawać, że życie Wikingów z Berk i ich wcześniejszych wrogów – smoków – po wydarzeniach z Jak wytresować smoka wiedzie się spokojnie i pokojowo. Jednakże smoki ciągle pozostają dzikimi zwierzętami i to Czkawka musi sprostać nadchodzącym wyzwaniom, które nie będą należeć do prostych.

Postacie

 • Czkawka Horrendous Haddock III (głosu użyczył Jay Baruchel) – Nastolatek, syn Stoika Ważkiego; główny trener smoków w Berk. Jest przyjaźnie nastawiony do wszystkich dopóki ktoś nie zajdzie mu za skórę. Jego smokiem jest Szczerbatek z gatunku Nocna Furia.
 • Astrid Hofferson (głosu użyczyła America Ferrera) – Jest zakochana w Czkawce. Choć sama boi się do tego przyznać to pokazuje to całując Czkawkę kilka razy w filmie (2010) oraz kilka razy w niektórych odcinkach serialu Riders of Berk. Jej smokiem jest Wichura z gatunku Śmiertnik Zębacz.
 • Śledzik Ingerman (głosu użyczył Christopher Mintz-Plasse) – Młody wiking, który jest w stanie zapamiętać wszystkie szczegóły każdego odkrytego smoka. Głównie zachowuje się jak dziecko szczególnie w stosunku do swojego smoka Sztukamięs z gatunku Gronkiel.
 • Sączysmark Jorgenson (głosu użyczył Zack Pearlman) – Pewny siebie, zawsze na przedzie grupy młodych wikingów. Niechętnie słucha Czkawkę, bo jest zazdrosny o jego sławę i obwinia go za wszystko, co złe się stało. Zaleca się do Astrid, jednak bez powodzenia. Posiada smoka z gatunku Koszmar Ponocnik nazwanego Hakokieł, który często nie słucha jego poleceń.
 • Mieczyk i Szpadka Thorston (głosów użyczyli Julie Marcus i T.J. Miller) – Brat i siostra, ciągle spędzający czas na kłótniach. Mają wspólnego smoka z gatunku Zębiróg Zamkogłowy zwanego Wym i Jot .
 • Stoik Ważki (głosu użyczył Nolan North) – Wódz Berk'u i ojciec Czkawki. Jako wódz jest najsilniejszy spośród wszystkich na wyspie. Jest bardzo uparty lecz troszczy się o dobro swojego syna. W siódmym odcinku Stoik zdobywa zaufanie smoka Tornado z gatunku Gromogrzmot.
 • Pyskacz Gbur (głosu użyczył Chris Edgerly) – Najlepszy przyjaciel Stoika i jednocześnie najlepszy kowal na wyspie. Jest mentorem Czkawki. Jako weteran w sprawach do walki ze smokami posiada dużą wiedzę na ich temat. Pyskacz również pracuje jako dentysta dla smoków.
 • Gruby (głosu użyczył Tim Conway) – Jeden z wikingów odpowiedzialny za zbieranie jedzenia dla wioski. W przeciwieństwie do jego partnera – Wiadra – jest znacznie inteligentniejszy i bardziej odpowiedzialny.
 • Wiadro (głosu użyczył Thomas F. Wilson) – Zawsze na głowie nosi wiadro. Dawniej stracił połowę mózgu. Jest prostym i bardzo uczuciowym wikingiem. Prócz bycia partnerem Grubego, Wiadro jest również malarzem.
 • Johann Kupczy (głosu użyczył Michael Goldstrom) – morski handlarz który od czasu do czasu odwiedza Berk.
 • Gothi – Starsza kobieta, która pełni role miejscowej szamanki. Jest niemową więc komunikuje się jedynie za pośrednictwem hieroglifów i rysowaniem na piasku.
 • Pleśniak (głosu użyczył Stephen Root) – odizolowany od społeczeństwa starzec, szukający tylko okazji by podjudzać miejscowych ludzi by usunąć smoki z wyspy. Nienawidzi smoków i Czkawki. Spiskuje razem z Albrechtem.
 • Albrecht Perfidny (głosu użyczył Mark Hamill) – Przywódca wrogiego obozu i największy wróg Stoika. Próbował podbić smoczą wyspę lecz nie udało mu się dlatego przypłynął na Berk w celu znalezienia Pogromcy Smoków (którym okazał się być Czkawka). Jednakże nie udało mu się to i uciekł z zamiarem powrotu i porwania Czkawki. W odcinku Wandersmok cz 2 wydawałoby się że zginął porażony ogniem przez tego smoka ale odcinku Wyrzutki ratuje Sączysmarka przed Krzykozgonem, pomaga Czkawce pokonać Dagura a pod koniec odcinka Stoik i Albrecht po latach godzą się i stają się przyjaciółmi.
 • Bestial (głosu użyczył Paul Rugg) – Prawa ręka Albrechta'a. Jest bardzo oddany Albrechtowi ale od odcinka Wandersmok cz 2 był przez jakiś czas jest po stronie Berseków ponieważ myślał że Dagur zabił Albrechta (co było nieprawdą). Prawdopodobnie po pokonaniu Dagura w odcinku Wyrzutki cz 2 wraca z powrotem do Łupieżców.
 • Dagur Szalony- wódz Berserkerów, syn Oswalda; objął władzę po przejściu ojca na emeryturę. W przeciwieństwie do niego chce przywrócić krwawą chwałę Berserkerom. Lubi polować na smoki "dla sportu". Prawdopodobnie zostaje zabity z rąk Abrechta pod koniec odcinka Wyrzutki cz. 2.
 • Gustaw Larson - młody mieszkaniec wioski, spokrewniony z Sączysmarkiem. Ma czarne włosy, duże oczy, a na głowie nosi hełm identyczny jak hełm Sączysmarka, który zostaje wymieniony na Kamień Szczęścia przez matkę. Jest najmłodszym uczniem, a dokładnie 'Pierwszym najmłodszym uczniem i rezerwowym pomocniczym zastępcą jeźdźca, w trakcie przyuczania, czwartej klasy" Akademii Smoków i potajemnie trenuje na Kiełohaku, smoku z gatunku Koszmar Ponocnik.

Smoki

 • Nocna Furia – najrzadszy z głównych gatunków smoków w serialu. Jego jedynym reprezentantem w serialu jest Szczerbatek. Nocne Furie mają smukłą budowę ciała, trzy pary skrzydeł (na grzbiecie, przy początku ogona i na jego końcu) i ciemnoniebieskie ubarwienie, maskujące je w nocy. Mogą dowolnie chować i wysuwać swoje kły. Preferują atakowanie poprzez nurkowanie z dużą prędkością na cel i szybkie spluwanie kulą energii elektrycznej przeradzającej się w późniejszej fazie lotu w ognistą kulę. Jedynym ich znanym pożywieniem są ryby, stronią jednak (tak jak pozostałe smoki) od węgorzy. Zieje półstałą masą zapalaną ogniem acetylo-tlenowym. Szczerbatek jest przyjacielem Czkawki.
 • Koszmar Ponocnik – najbliższy typowemu wyobrażeniu smoka europejskiego, mają jednak cechy wiwerny (korzystanie ze skrzydeł zamiast przednich łap). Okazy przedstawione w filmie charakteryzują się pomarańczowo-czarnym ubarwieniem. Koszmary znane są ze zdolności samozapłonu, pozwalającej im okryć się ogniem bez widocznych oparzeń dla smoka. Zieje płonącą, podobną do napalmu substancją o ograniczonym zasięgu. Hakokieł jest przyjacielem Sączysmarka.
 • Śmiertnik Zębacz – ptakopodobny smok, cechujący się brakiem przednich łap (w przeciwieństwie do Koszmara Ponocnika, nie używa skrzydeł do chodzenia) i kolczastym ogonem, którego kolce może wystrzeliwać na odległość. Posiada martwą strefę (obszar, w którym nic nie widzi) z przodu głowy. Zieje podpalonym magnezem, co sprawia że jego smoczy oddech przypomina fajerwerki. Niebieska samica nazwana Wichura jest najlepszym przyjacielem Astrid.
 • Gronkiel – smok o rosłej budowie ciała. Dzięki sposobowi korzystania ze skrzydeł, podobnemu do kolibra, charakteryzuje się wysoką zwrotnością. Zieje stopionymi kamieniami, którymi najada się przed walką (co było pokazane w trakcie pierwszego treningu). Brązowa samica zwana Sztukamięs należy do Śledzika.
 • Zębiróg Zamkogłowy – dwugłowy smok, przypominający głową hydrę. Cechuje się zmienną skłonnością do współpracy – kiedy dwie głowy się kłócą, smok jest prawie bezbronny, jednak współpracując mogą zionąć ogniem poprzez wydychanie przez jedną głowę gazu i podpalaniem go przez drugą za pomocą iskry krzesanej zębami. Młode rodzeństwo Mieczyk i Szpadka są zaprzyjaźnieni z zielonym Zębirogiem nazwanym Jot i Wym.
 • Straszliwiec Straszliwy – jeden z najmniejszych smoków, który wydaje się być niegroźny, lecz wcale taki nie jest.
 • Tajfumerang – nowo odkryty gatunek smoka przez Czkawkę i Szczerbatka. Posiada ogromne skrzydła i ciało, jednakże nie jest tak szybki jak mniejsze smoki. Podpala się i kręci w kółko przypominając fajerwerki.
 • Gromogrzmot – Morski smok z bardzo szeroką paszczą, potrafiący wystrzelić naddźwiękowym pociskiem, podobnym do tego, który używał bóg Thor. Dodatkowo może poruszać się pod wodą jak tornado. Jeden z ich gatunku Tornado został przyjacielem Stoika.
 • Ognioglista – To bardzo małe smoki, są o połowę mniejsze od Straszliwców Straszliwych. Mają pięć par nóg. Mają jedną parę średniej wielkości, w stosunku do rozmiarów ciała, skrzydeł, podobne do jaszczurek. Ich najgroźniejszą bronią jest zdolność podobna do zdolności Koszmara Ponocnika – skóra tych smoków potrafi wytworzyć bardzo wysoką temperaturę (większą od temperatury Słońca), przez co dotkliwie parzy każdego, kto dotknie smoka. Często przebywają i atakują w dużych grupach co sprawia, że są bardzo niebezpieczne.
 • Królowa Ognioglist – Smok jest ogromnych (w porównaniu do maleńkich Ognioglist) rozmiarów. Charakterystyczną cechą dla tego gatunku smoka jest pięć par nóg, uniemożliwiających szybkie poruszanie się po ziemi. Skrzydła są dość duże. Pysk jest wydłużony, oczy purpurowe, zaś z tyłu głowy znajduje się kilka par krzywych rogów, tworzących koronę. Smok zieje najmocniejszym ogniem, występującym tylko u tego gatunku łatwopalnym żelem. Żyje wraz z małymi Ognioglistami wewnątrz wulkanu znajdującego się na Wyspie Ognioglist.
 • Wrzeniec – Wrzeniec żyje w wodzie. Nie może długo przebywać na powierzchni, ponieważ wtedy jego ciało wysycha – jeśli całkowicie wyschnie umiera. Jego bronią jest wrząca woda.Te wielkie morskie smoki absorbują wodę poprzez skórę. W ich żołądku jest ona podgrzewana do temperatury wrzenia a w późniejszym etapie zostaje wystrzeliwana w przeciwników dzięki czemu stapia ich skórę.
 • Wandersmok – Przyciąga błyskawice, które potem może wykorzystać (strzela nimi). Jest symbolem Berserków. Pojawia się tylko w dwóch odcinkach drugiego sezonu.
 • Szepcząca Śmierć/Szeptozgon – Ma kilkanaście metrów długości. Wzdłuż grzbietu zwierzęcia ciągnie się rząd dużych, lecz ostrych i zakrzywionych szpikulców. Obrotowe zęby smoka pozwalają mu na wycinanie tuneli pod ziemią. Smok ma słaby wzrok, ze względu na to, że większość czasu spędza pod ziemią. Jego kuzynem jest Krzykozgon.
 • Krzykozgon – Jak sama nazwa mówi potrafi głośno krzyczeć, co dezorientuje smoki. Wykluwa się raz na 100 lat. Został podłożony razem z jajami Szeptozgonów w jaskini pod Berk przez Albrechta.
 • Zmiennoskrzydły – Pluje wrzącym kwasem oraz potrafi zmieniać barwę skóry, aby wtopić się w otoczenie. Jego jaja przypominają Kamienie Szczęścia.
 • Zaduśny zdech – Zamieszkujący Skręćkarcze bagna smok małych rozmiarów. Posiada dwie pary łap i jedną skrzydeł, długi ogon, krótkie, wygięte szpikulce i krótkie zęby. Głowa jest stosunkowo duża. Zaduśne Zdechy uwielbiają mięso. Są zwierzętami stadnymi, zamieszkują jaskinie, atakują w grupach, tworząc wokół siebie chmurę maskującego je dymu. Przyciągają je metalowe przedmioty oraz skarby, które gromadzą w jaskini. Tam smoki przetapiają metale swoim gorącym ogniem. Budowanie gniazd z metalowych przedmiotów jest ich formą obrony przed większymi smokami., których zaciekle bronią. Upodobniają się do mgły wytwarzając znaczne ilości dymu, w którym się ukrywają. Swoje gniazda budują ze wszystkiego co metalowe.
 • Marazmor – Smok żywiący się fluorescencyjnymi glonami znajdującymi się w potoku, który zaczyna się na Północnych Bagnach i przepływa przez Berk, z tego powodu nawiedza wioskę co 10 lat. Smok wytwarza również paraliżującą substancję.

Obsada oryginalna

 • Jay Baruchel – Czkawka
 • Brook Chalmers – Sven
 • Tim Conway – Gruby
 • Chris Edgerly – Pyskacz
 • David Faustino – Dagur the Deranged
 • America Ferrera – Astrid Hofferson
 • Michael Goldstrom – Johann Kupczy
 • Mark Hamill – Alvin the Treacherous/Albrecht Perfidny
 • Julie Marcus – Szpadka
 • T. J. Miller – Mieczyk
 • Christopher Mintz-Plasse – Śledzik
 • Nolan North – Stoik Ważki
 • Zack Pearlman – Sączysmark
 • Stephen Root – Pleśniak
 • Paul Rugg – Savage
 • Mae Whitman – Heather
 • Thomas F. Wilson – Wiadro

Wersja polska

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria: Artur Kaczmarski
Dialogi:

 • Róża Maczek (odc. 1-5),
 • Barbara Eyman (odc. 6-40)

Realizator:

 • Adam Łonicki,
 • Elżbieta Pruśniewska,
 • Renata Wojnarowska,
 • Zbigniew Wróblewski

Miks:

 • Małgorzata Napiontek,
 • Justyna Musialska,
 • Michał Jankowski

Koordynator produkcji:

 • Julia Rzeczkowska,
 • Katarzyna Ciecierska

Wystąpili:

 • Grzegorz Drojewski – Czkawka
 • Julia Kołakowska – Astrid Hofferson
 • Mateusz Narloch – Śledzik Ingerman
 • Artur Pontek – Sączysmark Jorgenson
 • Julia Hertmanowska – Szpadka Thorston
 • Sebastian Cybulski – Mieczyk Thorston
 • Tomasz Traczyński – Pyskacz Gbur
 • Jacek Król – Stoik Ważki
 • Miłogost Reczek – Pleśniak
 • Sławomir Pacek – Gruby (odc. 1-3, 5-8, 12, 14-15, 18-19, 30)
 • Zbigniew Konopka – Wiadro (odc. 1-3, 5-9, 11-12, 14-15, 18-19, 30)
 • Grzegorz Pawlak – Albrecht Perfidny (odc. 6, 10-11, 16, 19-21, 27, 30-31, 39-40)
 • Grzegorz Kwiecień –
  • Johann Kupczy (odc. 9, 17, 20, 34, 37),
  • Bestial (odc. 10-11, 16, 20-22, 27, 31-32, 37, 39-40)
 • Barbara Kałużna – Heathera (odc. 10-11)
 • Robert Tondera –
  • jeden z Łupieżców (odc. 10, 16, 20-21),
  • Podłosmark (odc. 12, 19, 25)
 • Piotr Bajtlik – Dagur Szalony (odc. 13, 23, 30-31, 37, 39-40)

W pozostałych rolach:

 • Paweł Szczesny – jeden z Łupieżców (odc. 10-11, 20, 31)
 • Janusz Wituch –
  • jeden z Berserków (odc. 13),
  • nieustraszony Finn Hofferson (odc. 26)
 • Beniamin Lewandowski – Gustaw (odc. 18)
 • Olga Omeljaniec – mama Gustawa (odc. 18)
 • Artur Kaczmarski – jeden z Łupieżców (odc. 21)
 • Franciszek Dziduch – Gustaw (odc. 26)
 • Matylda Kaczmarska
 • Joanna Pach-Żbikowska
 • Adam Szyszkowski
 • Paweł Wiśniewski
 • Wojciech Chorąży
 • Mieczysław Morański
 • Izabela Markiewicz
 • Anna Szymańczyk

i inni

Lektor: Artur Kaczmarski
Lektor tytułu: Grzegorz Drojewski

Spis odcinków

Premiera odcinka Premiera odcinka Nr Polski tytuł Angielski tytuł
SEZON PIERWSZY
07.08.2012 14.03.2013 01 Jak się zakłada Smoczą Akademię How to Start a Dragon Academy
07.08.2012 21.03.2013 02 Wiking do wynajęcia Viking for Hire
04.09.2012 28.03.2013 03 Folwark zwierzęcy Animal House
11.09.2012 04.04.2013 04 Okrutna parka The Terrible Twos
18.09.2012 11.04.2013 05 W smokach nadzieja In Dragons We Trust
25.09.2012 18.04.2013 06 Albrecht i Łupieżcy Alvin and the Outcasts
03.10.2012 25.04.2013 07 Jak sobie wybrać smoka How To Pick Your Dragon
10.10.2012 02.05.2013 08 Krótka historia pewnego portretu Portrait of Hiccup as a Buff Man
17.10.2012 09.05.2013 09 Smoczy kwiat Dragon Flower
14.11.2012 15.08.2013 10 Słodka Heathera Heather Report
21.11.2012 15.08.2013 11
28.11.2012 22.08.2013 12 Festiwal Roztopów Thawfest
05.12.2012 29.08.2013 13 Bliźniacze szaleństwa Twinsanity
06.02.2013 05.09.2013 14 Kiedy uderza piorun When Lightning Strikes
13.02.2013 12.09.2013 15 Co kryją smoki? What Flies Beneath
20.02.2013 19.09.2013 16 Smarkaty smarkacz Defiant One
27.02.2013 26.09.2013 17 Skręćkarcze bagna Breakneck Bog
06.03.2013 03.10.2013 18 Dziwnobarwny klejnot Gem of a Different Color
13.03.2013 10.10.2013 19 Jesteśmy rodziną We Are A Family
20.03.2013 17.10.2013 20
SEZON DRUGI - OBROŃCY BERK
19.09.2013 02.02.2014 21 Żyj i pozwól latać Live and Let Fly
26.09.2013 10.02.2014 22 Gronkielowe żelazo The Iron Gronckle
03.10.2013 17.02.2014 23 Noc i wrzask The Night and the Fury
10.10.2013 24.02.2014 24 Niespodzianka spod spodu Tunnel Vision
17.10.2013 03.03.2014 25 Gdzie zimują Ognioglisty? Race to Fireworm Island
24.10.2013 10.03.2014 26 Zemsta Fright of Passage
07.11.2013 17.03.2014 27 Na szarym końcu Worst in Show
14.11.2013 24.03.2014 28 Nieposkromiony apetyt Appetite for Destruction
21.11.2013 31.03.2014 29 Zębiróg w ogniu Zippleback Down
05.12.2013 24.05.2014 30 Wandersmok A View to a Skrill
05.12.2013 25.05.2014 31
08.01.2014 31.05.2014 32 Pięć drogowskazów The Flight Stuff
15.01.2014 01.06.2014 33 Uwolnić Wrzeńka Free Scauldy
22.01.2014 07.06.2014 34 Wielki lód Frozen
29.01.2014 08.06.2014 35 Bajka o dwóch smokach A Tale of Two Dragons
05.02.2014 14.06.2014 36 Efekt węgorza The Eel Effect
12.02.2014 15.06.2014 37 Kto mgłą wojuje… Smoke Gets in Your Eyes
19.02.2014 21.06.2014 38 Bim! Bam! Bom! Bing! Bang! Boom!
26.02.2014 22.06.2014 39 Wyrzutki Cast Out
05.03.2014 28.06.2014 40

Produkcja

12 października 2010 roku ogłoszono, że Cartoon Network otrzymało prawo do światowej emisji serii animowanej na motywach filmu. Producent Jak wytresować smoka, Tim Jonson powiedział, że w przeciwieństwie do innych serii bazujących na filmach, takich jak Madagascar oraz Kung Fu Panda, seria How To Train Your Dragon będzie mroczniejsza i głęboka fabularnie tak jak sam film. Wydarzenia w tej serii dziać się będą zaraz po tych pokazanych w filmie. To pierwsza seria DreamWorks Animation, która będzie emitowana w Cartoon Network zamiast na Nickelodeon. Chociaż ogłoszono, że seria będzie nazywać się Dragons: The Series, telewizyjne zajawki które pojawiły się w czerwcu 2012 roku wyjawiły nowy tytuł serii: Dragons: Riders of Berk. John Stanford, dyrektor siedmiu odcinków serii pierwszego sezonu, potwierdził że planowane jest wydanie sezonu drugiego.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu