Janusz Cichalewski [historia i autorzy]

Janusz Cichalewski (ur. 24 maja 1935 roku w Krakowie) – polski dziennikarz, prezenter i redaktor telewizyjny, aktor i reżyser estradowy.

Spis treści

Edukacja

Uczęszczał do Szkoły Podstawowej Św. Mikołaja w Krakowie, a następnie do II Gimnazjum im. Św. Jacka. Naukę kontynuował w Liceum im. Tadeusza Kościuszki, gdzie zdał maturę w 1952 roku. Studiował na Wydziałach Politechnicznych Akademii Górniczo–Hutniczej, a później na Politechnice Gdańskiej i Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego (późniejsza Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), gdzie w 1960 roku otrzymał dyplom magistra. Studiował na Podyplomowym Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1972 roku zdał państwowy egzamin aktorski przed komisją, której przewodniczył Kazimierz Rudzki.

Kariera

Początkowo pracował jako nauczyciel, a od 1962, po wygraniu wraz z Markiem Grabowskim i Jerzym Boduchem konkursu na operatora kamery, w OTV Kraków najpierw jako operator, potem redaktor. Przez dwa lata prowadził autorski program „Jazz i Piosenka” w Redakcji Muzycznej Jerzego Kaszyckiego. Potem w Warszawie redagował i prowadził liczne programy w ramach magazynów: Telewizyjny Ekran Młodych, Teleferie i Zwierzyniec.

Po studiach związał się z Estradą Wojewódzką i Miejską oraz Z.P.R. w Krakowie i pracował jako autor, aktor, reżyser i konferansjer imprez i widowisk estradowych i teatralnych. W latach 60. i 70. współpracował ze Skaldami i Wawelami.

W 1962 roku należał do grupy pomysłodawców i realizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Piosenkarzy Studenckich, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Studencki Festiwal Piosenki. Reżyserował i prowadził I, II i VIII edycję festiwalu.

W 1989 wyjechał do Nowego Jorku, gdzie pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Prowadził też wiele imprez polonijnych.

Filmografia

  • Wodzirej
  • Dulscy
  • Noce i Dnie
  • Sanatorium pod Klepsydrą
  • Błękitny krzyż

Żeglarstwo

Pierwszy patent uzyskał w 1948 roku. Na początku lat pięćdziesiątych był członkien AZS Politechnika Gdańska. Potem LPŻ Kraków. Doszedł do stopnia kapitana klasy II (odpowiednik późniejszego Kapitana Bałtyckiego). Był kapitanem wielu rejsów po oceanach i morzach świata. Jest współzałożycielem Polskiego Klubu Żeglarskiego w Nowym Jorku.

Odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Złota Odznaka za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu