Jamil El-Reedy [historia i autorzy]

Jamil Omar Hatem Jamil Abdulalem El-Reedy, Dżamil Umar Hatim Dżamil Abd al-Alim ar-Ridi (arab. جميل عمر حاتم جميل عبد العليم الريدي, Ǧamīl ʻUmar Ḥātim ʻAbd al-ʻAlīm al-Rīdī; ur. 22 października 1965, Kair) – egipski narciarz alpejski, jedyny w historii reprezentant Egiptu na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Był jedynym przedstawicielem Egiptu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984. Do swojego startu na igrzyskach przygotowywał się w nietypowy sposób – spędził, jak sam stwierdził, 40 dni w jednej z jaskiń na pustyni w zachodnim Egipcie. Namówił go do tego trener, którym był jego ojciec. Przykuł tym faktem uwagę mediów.

Wystąpił w trzech konkurencjach. Zajął ostatnie 60. miejsce w zjeździe (jeden zawodnik nie ukończył zawodów); był o ponad minutę wolniejszy od przedostatniego Greka Lazarosa Archondopulosa, a do zwycięzcy stracił niemal półtorej minuty. W slalomie zajął 46. miejsce na 47 zawodników, którzy ukończyli zawody; do zwycięzcy (był nim Phil Mahre) stracił blisko 80 sekund. Startował także w slalomie gigancie, jednak nie ukończył pierwszego przejazdu.

Jamil El-Reedy to pierwszy i jak na razie jedyny egipski zawodnik, który reprezentował swój kraj na zimowych igrzyskach olimpijskich. W Sarajewie był także chorążym reprezentacji.

Po zakończeniu kariery studiował fizykę.

Osiągnięcia

Zimowe igrzyska olimpijskie

Igrzyska Konkurencja Czas Wynik
Sarajewo 1984
Zjazd 3:13,86 60.
Slalom 2:56,93
(1. przejazd – 1:30,56)
(2. przejazd – 1:26,37)
46.
Slalom gigant

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu