Impel Wrocław [historia i autorzy]

Impel Wrocław – polska kobieca drużyna siatkarska z Wrocławia. Obecnie zespół występuje w rozgrywkach ORLEN Ligi.

Spis treści

Historia

Wrocławski klub sportowy Gwardia Wrocław powstał w lipcu 1945 r. jako Milicyjny Klub Sportowy. W szczytowym momencie przypadającym na lata 80. XX w. klub posiadał 19 sekcji sportowych. Do najważniejszych należała m.in. piłka nożna, boks, judo, koszykówka, a przede wszystkim piłka siatkowa mężczyzn i kobiet. W tej ostatniej dyscyplinie klub odniósł największe osiągnięcia. Przypadły one na przełom lat 70/ 80. XX w. i w znacznej mierze były one zasługą męskiej sekcji siatkówki. Niemały wkład w rozwój wrocławskiej siatkówki miała również sekcja żeńska. Siatkarki zdobywały medale Mistrzostw Polski (1958,1960,1986) oraz w Pucharze Polski (1961). Wzrost znaczenia wrocławskiej siatkówki żeńskiej zarówno we Wrocławiu, jak i w Polsce nastąpił w latach 90. XX w. Dobra passa trwa nieprzerwalnie do chwili obecnej, odkąd w 1999r. siatkarki wywalczyły awans do ekstraklasy. Na koncie zespołu znajdują się również dwa drugie miejsca w Pucharze Polski uzyskane w 2003 i 2004 r. oraz udział w Europejskich Pucharach: Top Teams Cup 2004/2005, zespół awansował również do ćwierćfinału i Challenge Cup 2009/2010 oraz do Final Four.

Od lat 90. XX w. wokół zespołu następowały powolne acz liczne zmiany. Związane one były zwłaszcza z komercjalizacją klubów sportowych. W tym okresie pierwsza drużyna siatkarek – pozostając nadal w strukturze sportu gwardyjskiego – przyjmowała kolejno nazwę sponsorów strategicznych: ZEC ESV/ZEC SV do 2006 r.; Dialog Gwardia Wrocław do 2007 r. oraz Impel Gwardia Wrocław w latach 2007-2012. W tym ostatnim okresie nawiązana została współpraca grup młodzieżowych z Impelem, a powstały w 1997 r. zespół Impel Gwardia Wrocław przez wiele lat zdobywał co roku medale Mistrzostw Polski. Współpraca była modelowa, a klub nazywany był najlepszym klubem w Polsce. Najpoważniejsze zmiany nastąpiły w latach 2011-2012. W 2011 r. włascicielem zespołu został Impel S.A. Natomiast po zakończeniu sezonu 2011/2012 zespół odszedł od używania nazwy „Gwardia”. Od sezonu 2012/2013 wrocławskie siatkarki występują pod nazwą Impel Wrocław. Zespół zarządzany jest przez Spółkę Akcyjną Impel Volleyball, jedną ze spółek grupy kapitałowej Impel S.A. od lat finansującej wrocławską siatkówkę żeńską. Zmiany łączą się nie tylko z symboliką związaną z barwami i logiem zespołu, ale przede wszystkim z jakościowym przemodelowaniem funkcjonowania zespołu, w tym jego pełną profesjonalizacją.


Sezon 2011/2012 - W 2011 roku właścicielem zespołu Impel Gwardia Wrocław została firma Impel SA. Trzon zespołu z poprzedniego sezonu został utrzymany. W tabeli rundy zasadniczej wrocławianki uplasowały się na 7. pozycji. W Challenge Cup drużyna awansowała do 1/4 tych rozgrywek. Ostatecznie zespół zakończył rywalizację w PlusLidze Kobiet na 5. miejscu.

Po zakończeniu rozgrywek PlusLigi Kobiet zespół zrezygnował z używania członu "Gwardia" w nazwie. Pod koniec sezonu zaczęła funkcjonować nazwa "Impel Wrocław", a 1 czerwca 2012 podczas konferencji prasowej zaprezentowane zostały nadchodzące zmiany organizacyjne, sportowe i wizerunkowe.


Sezon 2012/2013 - W zespole doszło do wielu zmian kadrowych. Zwolniono także trenera Rafała Błaszczyka, którego zastąpił norweski trener Tore Aleksandersen. Ostatecznie Wrocławianki zajęły 5. miejsce w ORLEN Lidze. W walce o mistrzostwo Polski nie sprostały w ćwierćfinałach Tauronowi MKS Dąbrowa Górnicza. W walce o miejsca 5-8 pokonały Budowlanych Łódź, a następnie PTPS Piła. W rundzie zasadniczej uplasowały się na 7. lokacie z dorobkiem 6 zwycięstw i 12 przegranych.
Rozgrywki o Puchar Polski zespół rozpoczął od VI. rundy. Wrocławianki awansowały do ścisłego finału, rozgrywanego w Pile. Po drodze pokonując Jedynkę Aleksandrów Łódzki i BKS Aluprof Bielsko-Biała. W półfinale turnieju po tie-breaku przegrały z Atomem Treflem Sopot i odpadły z dalszej rywalizacji.


W sezonie 2013/2014 Impel Wrocław zakończył fazę zasadniczą Orlen Ligi na trzecim miejscu, wygrywając 13 spotkań i przegrywając w 5 meczach.

W play-offach wrocławianki rozpoczęły rywalizację od ćwierćfinału z Muszynianką Fakro Muszyną, którą ograły w trzech meczach. W półfinale Impel Wrocław trafił na Atom Trefl Sopot, mistrza Polski 2012/13. Wrocławianki wygrały w pierwszym meczu w Sopocie, ale w drugim przegrały i rywalizacja na dwa kolejne spotkania przeniosła się do Wrocławia. Przed swoimi kibicami siatkarki Impelu straciły tylko jednego seta i awansowały do finału. W finałowej rywalizacji, toczonej do trzech zwycięstw, wrocławianki przegrały z Chemikiem Police, tym samym kończąc sezon na drugim miejscu.

Sukcesy

 • Mistrzostwa Polski
  • 2014
  • 1958, 1960, 1986
 • Puchar Polski:
  • 1961, 2003, 2004
  • 1986
 • Puchar Challenge
  • 4. miejsce: 2010

Kadra zespołu

Trener: Tore Aleksandersen
Drugi trener: Marek Solarewicz
Fizjoterapeuta: Artur Hnida, Zbigniew Zdrojewski
Lekarz: Krzysztof Zimmer
Menedżer: Patryk Kupis

|}

Sponsorzy i partnerzy

Sponsor tytularny: Impel S.A.
Sponsorzy: Miasto Wrocław

Partnerzy:

 • Errea
 • Drukarnia Wielkoformatowa City Druk
 • Mercedes Benz Mirosław Wróbel Sp. z o.o.
 • myspeed.pl

Patron medialny:

 • gazetawroclawska.pl
 • slowosportowe.pl
 • sportowefakty.pl

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu