Herb Dusznik-Zdroju [historia i autorzy]

Herb Dusznik Zdroju przedstawia w złotej tarczy herbowej postać św. Piotra w szarej sukni i białym płaszczu, ze srebrrnym nimbem, kluczem w prawej i księgą w lewej ręce, na tle czerwonego muru, po którym spaceruje biały kogut, przedstawiony w barwach naturalnych. Nad tarczą herbową corona muralis: mur szary, blankowany, z zamkniętą bramą. Ponad murem trzy blankowane wieże. Najstarsze przedstawienie godła herbowego znane jest z pieczęci miejskiej odciśniętej na dokumencie z 1602.

Ciekawostki

  • Pomimo szarego muru obecnego w herbie miasta, Duszniki Zdrój z racji na swoje położenie geograficzne nigdy nie posiadały murów miejskich.
  • W latach siedemdziesiątych XX w. był dyskutowany pomysł zmiany herbu miasta, niemniej jednak lokalne władze opowiedziały się za pozostawieniem św. Piotra.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu