Guz liściasty [historia i autorzy]

Guz liściasty (łac. tumor phylloides, ang. phyllodes tumor, PT) – nowotwór gruczołu mlekowego, w większości przypadków łagodny. Zmiany złośliwe mają tendencję tylko do lokalnych nawrotów, naciekając podścielisko.

Morfologia

Guz liściasty w przekroju przypomina przekrojona główkę kapusty, skąd pochodzi jego nazwa. W większości przypadków guz ma strukturę zrazikową i torbielowatą.

Nowotwór ten wywodzi się z podścieliska zrazików, rzadziej z gruczolakowłókniaków. Guzy mogą być drobne, o średnicy 3–4 cm, ale większość osiąga olbrzymie rozmiary rozpychając pierś. Od gruczolakowłókniaków odróżnia je bogatsze podścielisko łącznotkankowe i większa komórkowość guza.

Obraz kliniczny

Nowotwór ten charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem (w ciągu paru tygodni może nastąpić znaczne powiększenie piersi do olbrzymich rozmiarów. Zwykle nie nacieka podścieliska, nie powoduje zmian skórnych i owrzodzenia brodawki sutkowej. Większość guzów usuwa się chirurgicznie, zmiany złośliwe mogą nawracać. 15% guzów może dawać odległe przerzuty.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu