Goiânia [historia i autorzy]

Goiânia – miasto w środkowej Brazylii, stolica stanu Goiás. W 2010 roku liczyło 1,3 mln mieszkańców. Ośrodek szkolnictwa wyższego, przemysłu spożywczego, chemicznego i drzewnego oraz wydobycia rud miedzi, niklu, diamentów.

Historia

Miasto zostało utworzone w 1933 roku. W 1937 roku rozpoczęto przenoszenie do Goiânii rządu stanowego, który w 1942 roku oficjalnie rozpoczął prace w nowej stolicy. W 1987 roku w mieście doszło do skażenia promieniotwórczym izotopem cezu 137Cs. W wyniku napromieniowania siedem osób zmarło. 100 000 osób zostało narażone na kontakt z radioaktywną substancją, z czego 1000 otrzymało dawki większe niż roczna dawka promieniowania naturalnego.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu