Gołąbeczek malutki [historia i autorzy]

Gołąbeczek malutki, gołąbek malutki (Columbina passerina) – gatunek ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae).

Wygląd
Długość ciała: 16-18 cm. Mniejszy od szpaka. Samiec – szaro-brązowy, czarne plamy na pokrywach skrzydłowych. Kiedy leci widać rdzawe lotki I rzędu. ogon jest krótki, zaokrąglony, czarnobrązowy, z wąskimi białymi rogami. Nogi pomarańczoworóżowe, dziób także pomarańczowy z różowym odcieniem i czarną końcówką. Samice oraz młode - jaśniejsze od samca, bardziej szare, mają mniej plamek.
Zasięg, środowisko
Często spotykany na otwartych terenach, w różnych środowiskach, od obrzeży lasu po pola oraz ogrody. Występuje na południe od Ameryki Północnej i na Bermudach, na południe przez Małe Antyle do środkowej części Ameryki Południowej.
Zachowanie
Spłoszony odlatuje zygzakiem gwałtownie uderzając skrzydłami; po chwili ląduje na ziemi.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu