Gmina Krępa Kościelna [historia i autorzy]

Gmina Krępa Kościelna (do 1930 gmina Wierzchowiska) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1930-1954 w woj. kieleckim. Siedzibą władz gminy była Krępa Kościelna .

Gmina Krępa Kościelna powstała 27 października 1930 roku wpowiecie iłżeckim w woj. kieleckim, w związku z przemianowianiem gminy Wierzchowiska na Krępa Kościelna .

Po wojnie gmina zachowała przynależność administracyjną. Według stanu z dnia 1 lipca 1952 roku gmina składała się z 17 gromad: Aleksandrów, Borowo, Boży Dar, Bronisławów, Gozdawa, Janów, Jawór, Krępa Górna, Krępa Kościelna, Leszczyny, Maziarze, Podolany, Ratyniec, Wierzchowiska, Wiśniówek, Wola Jaworska i Zofiówka .

Jednostka została zniesiona 29 września 1954 roku wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin . Po reaktywowaniu gmin z dniem 1 stycznia 1973 roku gminy Krępa Kościelna nie przywrócono, a jej dawny obszar wszedł głównie w skład gmin Sienno i Lipsko (nowej) w powiecie lipskim w tymże województwie .

Zobacz też: gmina Krępa.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu