Geografia Dalekich Wysp Mniejszych Stanów Zjednoczonych [historia i autorzy]

Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych to zbiorcze określenie zamorskich terytoriów należących do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Terytoria te są niewielkimi wyspami i atolami leżącymi na Oceanie Spokojnym, z wyjątkiem Navassy, która leży na Morzu Karaibskim. Wyspy te mają różny status prawny, a część z nich jest niezamieszkana.

Spis treści

Wyspy należące do Stanów Zjednoczonych

Wyspa Powierzchnia Ludność
Baker 1,64 km²
Howland 1,6 km²
Jarvis 4,5 km²
Johnston 2,63 km²
Kingman 0,01 km²
Midway 10 km² ~40 osób
Navassa 5,2 km²
Palmyra 12 km² 11 osób;
Wake 6,5 km²

Baker

Wyspa Baker jest niewielką wysepką leżącą w centralnej części Oceanu Spokojnego. Wyspa leży na 0°11′41″N i 176°28′46″W.

Ukształtowanie poziome i pionowe oraz geologia Wyspa Baker stanowi wierzchołek podmorskiej góry - wygasłego wulkanu. Sama wyspa jest pochodzenia koralowego, otoczona rafami koralowymi. Wyspę budują skały pochodzenia koralowego, charakteryzujące się przepuszczalnością, co oznacza, że wody deszczowe wsiąkają do podłoża. Wyspa jest wybitnie nizinna i płaska, a jaj najwyższy punkt ma zaledwie 8 m n.p.m. Długość linii brzegowej wynosi 4,9 km, a samo wybrzeże jest niskie i słabo urozmaicone (brak półwyspów itp.) Wyspę otacza wąski pas raf koralowych.

Klimat i wody Wyspa leży w strefie klimatu równikowego, jednak opady są tam niewielkie ze względu na słabe oddziaływanie pasatów. Temperatury typowe dla klimatu równikowego, ze średnią roczną 24 °C, gdzie różnice w skali rocznej są niewielkie. Wyspa cechuje się dużym nasłonecznieniem, a co za tym idzie niskim zachmurzeniem.

Całkowity brak sieci rzecznej, na wyspie nie ma naturalnych źródeł wody słodkiej.

Flora i fauna Szata roślinna wyspy jest dość uboga, na wyspie nie ma subtropikalnych lasów, ani pojedynczych drzew. Powszechna jest roślinność krzaczasta i trawiasta. Wyspę otaczają rafy koralowe.

Wyspa stanowi Rezerwat Dzikiej Przyrody Wyspy Baker (Baker Island National Wildlife Refuge) obejmujący całe terytorium wyspy oraz otaczające ją wody o pow. 123.45 km². Rezerwat zarządzany jest przez Amerykańską Agencję ds. Ryb i Dzikich Zwierząt (U.S. Fish and Wildlife Service).

Świat zwierząt ogranicza się głównie do ptaków morskich, mających na Baker Island kolonie lęgowe. Wyspa Baker jest ponadto miejscem bytowania wielu gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem. Na wyspie występują także żółwie morskie .

Howland

Wyspa Howland jest wysepką leżącą w centralnej części Oceanu Spokojnego, która znajduje się niecałe 70 km na północo od wyspy Baker. Howland znajduje się na 0°48'07 "N i 176°38'3" W.

Ukształtowanie poziome i pionowe, oraz geologia Wyspa Howland podobnie jak Baker znajduje się na podmorskim wygasłym stożku wulkanicznym i jest wyspą pochodzenia koralowego, zbudowaną ze skał koralowych. Podłoże wyspy jak na innych wyspach koralowych i atolach jest łatwo przepuszczalne. Howland jest płaską i wybitnie nizinną wysepką, gdzie najwyższy punkt ma 6 m n.p.m. Wyspa o podłużnym kształcie pozbawiona jest półwyspów i innych urozmaiceń linii brzegowej, której długość wynosi 6,4 km. Howland otacza wąski pas raf koralowych.

Klimat i wody Wyspa leży w strefie klimatu równikowego i tak samo jak Baker Island, cechuje się suchym klimatem. Klimat tego regionu kształtowany jest przez pasaty wiejące z południowego-wschodu. Na tej szerokości geograficznej, pasaty nie oddziałują na pogodę. Temperatury są typowe dla klimatu równikowego, ale dość łagodne ze względu na wiejące ze wschodu wiatry. Opady są niskie i pogoda na Howland Island cechuje się niskim zachmurzeniem i tym samym wysokim nasłonecznieniem.

Brak wód powierzchniowych, co jest związana z budową podłoża, oraz niskimi opadami deszczu.

Flora i fauna Szata roślinna jest uboga i ogranicza się do traw i roślin krzewiastych. Pierwotnie na wyspie rosły drzewa Cordia subcordata zwanym drzewem kou. Obecnie wyspa jest bezdrzewna.

Świat zwierząt ogranicza się do ptaków morskich, gdzie wyspa jest miejscem żerowania i lęgów. Poza ptakami na wyspie okresowe występują żółwie morskie.

Jarvis

Jarvis jest niewielką wyspą leżącą na południowy zachód od Kiribati. Wyspa leży na 0°22'S i 160°01'W.

Ukształtowanie poziome i pionowe, oraz geologia Jarvis skalistą koralową wyspą, która powstała na wierzchołki dawnego, podmorskiego wulkanu. Zbudowana ze skał koralowych wyspa cechuje się podłożem uniemożliwiającym rozwój bujnej roślinności. Wierzchnia cześć podłoża to obszar piaszczysty, a Jarvis jest wyspą wybitnie nizinną i płaską, gdzie najwyższy punkt znajduje się na 7 m n.p.m. Wyspa tak jak wiele innych niskich wysp koralowych jest zagrożona zalaniem przez ocean w wyniku globalnego ocieplenia.

Klimat i wody Jarvis leży na równiku, ale klimat wyspy jest suchy, ponieważ na region ten nie oddziałują pasaty, które na Pacyfiku i w innych regionach Ziemi przynoszą opady deszczu. Temperatury są dość wysokie w ciągu dnia i łagodne w nocy, wartościami odpowiadającymi bardziej strefie podrównikowej niż równikowej. Roczna amplituda jest niewielka. Opady są niskie, a przez cały rok utrzymują się stałe silne wiatry, które łagodzą wysokie temperatury. Wyspa cechuje się także małą ilością dni pochmurnych.

Brak wód powierzchniowych, na wyspie nie ma jezior, ani cieków wodnych. Fakt ten oznacza, że wyspa jest niezamieszkana.

Flora i fauna Roślinność bardzo uboga, ogranicza się jedynie do traw i niewielkich krzewów. Świat zwierząt reprezentują głównie duże kolonie ptaków morskich. Wyspa jest miejscem żerowania i lęgu rybitw i innych gatunków ptaków morskich oraz wędrownych. Na wyspie bytują także różne gatunki zwierząt prowadzących wodno-lądowy tryb życia jak np. żółwie morskie.

Johnston

Johnston jest koralowym atolem w skład, którego wchodzą cztery wyspy, z których największa to Johnston Island. Terytorium to leży w północnej części Oceanu Spokojnego, 1 400 km na zachód od Hawajów, na 16°45'N i 169°31'W.

Ukształtowanie poziome i pionowe, oraz geologia Terytorium Johnston jest atolem zbudowanym ze skał koralowych, otoczony rafą koralową. Główna wyspa pierwotnie miała powierzchnię 19 ha. Obecnie w wyniku rozbudowany (lotnisko) Johnston Island ma powierzchnię 2,41 km2. Do wyspy należą także trzy wysepki, a łączna powierzchnia tego terytorium wynosi 2,67 km2. Wyspy są płaskie i niskie, a najwyższy punkt - Summit Peak wznosi się na 5 m n.p.m. Wybrzeże największej wyspy zostało całkowicie zmienione przez człowieka.

Klimat i wody Wyspy leżą strefie klimatu podrównikowego, który cechuje się niezbyt wysokimi opadami deszczu. Pogodę kształtują północno-wschodnie pasaty. Temperatury typowe dla klimatu równikowego z niewielkimi wahaniami rocznymi.

Brak wód powierzchniowych. Wody gruntowe są zasolone.

Flora i fauna Roślinność jest uboga, brak drzew. Występuję roślinność trawiasta i krzaczasta. Należy zwrócić uwagę na to iż na głównej wyspie roślinność została prawie całkowicie wyniszczona. Prawie całą przeobrażoną powierzchnię wyspy zajmuje lotnisko. W wodach oblewających terytorium Johnston rosną rafy koralowe.

Świat zwierząt ogranicza się do ptaków morskich i migrujących ptaków brodzących. Poza ptakami na wyspach spotkać można żółwia zielonego.

Midway

Midway stanowi kompleks koralowych wysp i atoli tworzących archipelag ciągnący się na długości około 750 km. wyspy Midway leżą w północnej części Oceanu Spokojnego, a główna wyspa Sand Island leży na 28°12'N i 177°22'W.

Ukształtowanie poziome i pionowe, oraz geologia Wyspy stanowią atol, znajdujący się na północno-zachodnim skraju archipelagu Hawajów, w skład którego wchodzą trzy większe wyspy i kilkadziesiąt małych wysepek koralowych. Główne wyspy to: Sand Island o powierzchni 1,2 km2, Eastern Island o powierzchni 0,33 km2 i Spit Island o powierzchni 15 ha. Najdalej na wschód wysuniętą wyspą jest Laysan Island o powierzchni 4,11 km2 Wyspy zbudowane ze skał koralowych i są częścią łańcucha dawnych wysp wulkanicznych, na których powstały atole i koralowe wyspy. Wulkaniczne góry, na których powstały wyspy, wyłoniły się około 27 mln lat temu. Wszystkie wyspy są wybitnie nizinne i płaskie. Średnia wysokość na poziom morza wynosi około 5 m.

Klimat i wody Wyspy znajdują się w strefie zwrotnikowego morskiego klimatu, kształtowanego przez północno-wschodnie pasaty. Temperatury cechują się dużymi jak na obszar morski wahaniami. Latem średnie wartości wynoszą się od 21 °C do około 30 °C, gdzie noce są chłodne. Zimą średnie wartości wynoszą 19-22 °C. Najniższa zanotowana temperatura miała wartość 13 °C. Opady są dość niskie i średnia roczna wynosi 420 mm. Największe opady notuje się zimą, ale zasadniczo w ciągu całego roku mogą zdarzać się opady. Klimat jest dość suchy.

Wody powierzchniowe są bardzo ograniczone, a na większości wyspach, szczególnie na atolach wody powierzchniowe nie istnieją. Wody gruntowe często są zasolone.

Flora i fauna Roślinność wysp jest dość uboga, przeważają trawy i roślinność krzewiasta. Na większych wyspach, przede wszystkim na Laysan Island występują zbiorowiska palm, a także paprocie. Liczne sa podmorskie koralowce.

Fauna skupia się głównie na ptakach morskich i wędrownych. Występują liczne kolonie tych zwierząt. Midway rocznie odwiedza prawie trzy miliony ptaków. Są to głównie ptaki wędrowne, gdzie wyspy są przystankiem dla albatrosów. Na brzegach wysp występują także gatunki zwierząt prowadzących wodno-lądowy tryb życia, m.in. żółwi morskich. W obrębie raf koralowych liczne są różne gatunki ryb, kalmary, ośmiornice i skorupiaki.

Navassa

Navassa jest terytorium Stanów Zjednoczonych leżącym na Morzu Karaibskim.

Palmyra

Palmyra jest atolem koralowym leżącym w północnej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Sporadów Środkowopolinezyjskich, na południe od Hawajów, w połowie drogi między nimi a Samoa Amerykańskim. Palmyra leży na 5°53'N i 162°04'W.

Ukształtowanie poziome i pionowe, oraz geologia Palmyra jest koralowym atolem o podłużnym kształcie, gdzie wewnątrz leżą dwie płytkie laguny. Atol leży na podmorskiej górze i zbudowany jest ze skał koralowych. Tak ja pozostałe atole i wyspy koralowe, powstał w okresie czwartorzędu, po wypiętrzeniu się podmorskich gór i stożków wulkanicznych. Palmyra jest wybitnie nizinnym atolem, ale cechującym się stosunkowo dużymi wysokościami nad poziom morza. Największe wyspy, a jest ich około 50, wznoszą się średnia na 12–15 m n.p.m. Wysepki są względnie płaskie, ale w niektórych miejscach występują niewielkie wzniesienia. Mniejsze wysepki wznoszą się na 5–6 m n.p.m. Linia brzegowa ma 14,5 km długości, wybrzeże przeważnie jest piaszczyste.

Klimat i wody Atol leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego i znajduje się w strefie niskiego ciśnienia, w tzw. konwergencji międzyzwrotnikowej. Na klimat wpływ mają ciepłe prądy okołorównikowe i wiatry wiejące przeważnie ze wschodu. Temperatury mają przebieg typowy dla równikowego, bez wyraźnych różnic w ciągu roku i między dniem a nocą. Średnie temperatury wynoszą 26-29 °C. Opady są wysokie i przekraczają wartość 4 000 mm, sięgają nawet 5 000 mm rocznie.

Tak ja na każdym atolu koralowym, wody powierzchniowe są ograniczone, ze względu na budowę podłoża, atol Palmyra pokryty jest łatwo przepuszczalnymi glebami piaszczystymi.

Flora i fauna Szata roślinna jest dobrze zachowana, znaczą cześć wyspy pokrywają subtropikalne lasy z takimi gatunkami jak powszechnie rosnąca na wysepkach palma kokosowa, a także Scaevola i pisonie. Liczne są rafy koralowe stwarzające dogodne warunki do rozwoju fauny morskiej. W skład flory wchodzą także pandanusy, paprocie i winorośla

Świat zwierząt skupia się głównie na faunie morskiej, liczne gatunki skorupiaków (kraby kokosowe i lądowe), płaszczki, rekiny i wiele gatunków ryb. Liczne ptaki morskie i wędrowne, dla których Palmyra jest przystankiem.

Wake

Wake jest atolem koralowym leżącym w zachodniej części Oceanu Spokojnego i składa się z trzech niewielkich wysepek. Wake leży na : 19°18'N i 166°38'E.

Ukształtowanie poziome i pionowe, oraz geologia Wake jest atolem koralowym znajdującym się na podmorskiej górze. Atol o powierzchni 6,5 km2 wykształcił się w okresie czwartorzędu i jest zbudowany głównie z wapieni koralowych i jest przykryty piaszczystymi glebami. Wyspy są płaskie i wybitnie nizinne o średnie wysokości 3 m n.p.m. a najwyższy punkt ma 6 m n.p.m. Linia brzegowa ma długość 33,8 km a wybrzeże to piaszczyste plaże. Wyspę otacza bariera raf koralowych.

Klimat i wody Atol leży w strefie klimatu podrównikowego o dość suchym charakterze, gdzie opady są niskie (poniżej 1 000 mm rocznie). Występują dwie pory: sucha od grudnia do kwietnia i pora deszczowa od kwietnia do grudnia. z Temperatury wysokie, średnia roczna wynosi 28-29 °C, bez wyraźnych wahań rocznych. Maksymalne wartości sięgają 322C. W czasie burzy i sztormu jest chłodno. Wake jest czasami nawiedzany przez tajfuny, niekiedy o niszczycielskim charakterze. Tajfun o prędkości wiatru prawie 300 km/h był powodem ewakuacji personelu amerykańskiej bazy wojskowej w 2006 roku.

Brak wód powierzchniowych, podobnie jak na pozostałych atolach. Wody gruntowe są zazwyczaj zasolone.

Flora i fauna Szata roślinna jest dość uboga i w wielu miejscach wyniszczona (obszar zajęty przez bazę wojskową). Wyspy otaczają rafy koralowe. Charakterystycznym drzewem jest palma kokosowa, liczne są subtropikalne formacje krzewiaste, a także kolczaste krzewy.

Fauna ogranicza się do ptactwa morskiego i zwierząt żyjących w oceanie.

Bibliografia

  • Encyklopedia Geograficzna Świata: Australia, Oceania, Antarktyda. Wyd. OPRES Kraków 1997 ISBN 83-85909-24-9

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu