Genowefa Rejman [historia i autorzy]

Genowefa Rejman (ur. 15 maja 1925 w Starym Sączu, zm. 14 października 2011) – polska prawnik i teoretyk prawa, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, posłanka na Sejm PRL VIII kadencji (1980–1985).

Życiorys

W 1980 uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu Praga Południe z ramienia Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Zasiadała w Komisjach Nauki i Postępu Technicznego (później: Oświaty, Wychowania, Nauki i Postępu Technicznego), Prac Ustawodawczych oraz Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o Radach Narodowych i Samorządzie Terytorialnym. Po odejściu z pracy parlamentarnej powróciła do zawodu wykładowcy. Wykładała na Wydziale Prawa i Administracji UW (ochronę prawno karną środowiska i prawo karne) oraz na Wydziale Administracji Wyższej Szkoły Administracji w Ostrołęce.

Była honorowym patronem Europejskiego Ośrodka Studiów Penologicznych UW oraz przewodniczącą Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego. Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 14 października 2011.

Wybrane publikacje

  • Usiłowanie przestępstwa w prawie polskim: problem "bezpośredniości", Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1965.
  • Odpowiedzialność karna za niewłaściwe wykonanie nadzoru w zespołowym działaniu, Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa 1972.
  • Teorie i formy winy w prawie karnym, Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa 1980
  • Odpowiedzialność karna lekarza, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 1991

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu