Głos Szczeciński [historia i autorzy]

Głos Szczeciński – gazeta regionalna z siedzibą w Szczecinie, ukazująca się w województwie zachodniopomorskim. Jest jedną z trzech mutacji „Głosu - Dziennika Pomorza”. Do stycznia 2007 ukazywała się jako całkiem osobna gazeta.

Historia

Pierwotnie gazeta nazywała się „Szczeciński Głos Ludu” i była lokalną mutacją warszawskiego Głosu Ludu. Pismo drukowano w Warszawie, a pierwszy numer ukazał się 19 czerwca 1947 roku. Obecny tytuł istnieje od 22 sierpnia 1947 (numer 65). Zmiany w gazecie nastąpiły po październiku 1956 (odwilż postalinowska). Pojawiło się więcej informacji lokalnych, a Głos zaczął zajmować się gospodarką, poradami i opisem codzienności. Do 1990 roku Głos był organem PZPR, (do 1949 Polskiej Partii Robotniczej).

Szata graficzna

Szata graficzna „Głosu Szczecińskiego” była zmieniana 12 razy. Obecnie jest ona wykonana na wzór loga „Głosu - Dziennika Pomorza” i jest w kolorze niebieskim. W latach 1991-1998 logo pisma miało jednakowy szablon, a rekonstruowane było 2 razy. W latach 1950-1990 logo gazety było ozdobione orderami (m.in. Nie Rzucim Ziemi Skąd Nasz Ród z datą 26 IV 1945) a nad tytułem widniał napis: Proletariusze wszystkich krajów łączcie się!.

Redakcje, odziały i korespondenci regionalni

siedziba redakcji:

oddziały:

  • Stargard Szczeciński - ul. Wojska Polskiego 42
  • Świnoujście - ul. Armii Krajowej 12

korespondenci regionalni w miastach: Choszcznie, Dębnie, Goleniowie, Gryficach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Myśliborzu i Pyrzycach

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu